Očkovací centra hlásí rekordní zájem o vakcínu proti covidu. Někde se čeká i hodiny. Jeden z čekajících objasnil, proč se nechal očkovat až teď

V sobotu se tvořily v pražských očkovacích centrech bez registrace dlouhé fronty. Byly v nich stovky lidí, mezi nimi i řada cizinců.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Od pondělí 22. listopadu už nebude v Česku test dostačujícím průkazem bezinfekčnosti. K návštěvě restaurací, kulturních akcí nebo k využívání služeb jako je například kadeřnictví bude nutné mít potvrzení o očkování, případně doklad o prodělání nemoci covid-19 v posledních šesti měsících. A právě to je pro řadu lidí důvodem k rozhodnutí nechat se naočkovat.

Lidé byli donuceni opatřeními

Jak informoval server Novinky v sobotu se zaplnila řada očkovacích center v Praze. „Dobrovolně bych si to píchnout nenechal, ale systém mě prostě a jednoduše donutil. Pokud chci od pondělí alespoň trochu normálně žít, nemám jinou možnost,” řekl v sobotu jeden ze stovek lidí ve frontě na pražském Chodově. Stejně jako on i velká část ostatních čekajících si přišla pro první dávku vakcíny. Převážně se jednalo o mladé lidi.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Covid pas v restauraci

V očkovacím centru v obchodním centru Westfield Chodov se aplikuje vakcína společnosti Pfizer, přijít si pro ni mohou zájemci od 16 let. Často tak rodiče doprovázeli své děti. Někteří už sami mají dokončené očkování a u svých potomků byli donuceni kvůli škole nebo volnočasovým aktivitám. V očkovacím centru na pražském Chodově aplikují vakcíny zdravotníci z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). V pátek na Twitteru IKEM informoval, že naočkoval 1367 lidí, což byl denní rekord od 12. července.

Jednodávkovou i přes kratší ochranu

V sobotu velký zájem potvrdil i jeden ze zaměstnanců očkovacího centra na Chodově, který před polednem odhadl čekací dobu na vakcínu na minimálně hodinu a půl. Takový zájem ještě dosud podle něj nebyl. Dlouhé řady čekajících lidí se tvořily v sobotu také na pražském hlavním nádraží, kde byly ve dvě hodiny odpoledne stovky lidí. Fronta tak zaplnila celé přízemí nádražní haly a jeden z pracovníků centra odhadl dobu čekání na několik hodin. Nad poklidnou situací dohlížela ostraha.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

Zdravotníci na hlavním nádraží očkují jednodávkovou vakcínou Janssen od společnosti Johnson & Johnson. Vyhnutí se druhé dávce je pro některé lidi důvod, proč přišli právě na toto očkovací místo. Neodrazuje je ani fakt, že se vážně debatuje o kratší ochraně vakcíny Janssen. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) si tento týden vyžádal od Státního ústavu pro kontrolu léčiv k této očkovací látce stanovisko. Někteří odborníci doporučují přeočkovaní touto očkovací látkou už po dvou měsících.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články