Praktičtí lékaři aplikují 25 až 30 procent všech dávek vakcín proti koronaviru. Z regionů zní, že se jich ale zapojilo málo. Ukončené očkování má 63 procent populace.
Do očkování proti covidu-19 se podle údajů ministerstva zdravotnictví zapojilo 3 319 samostatných ordinací praktických lékařů pro dospělé i pro děti a dorost. Aplikují kolem pětadvaceti až třiceti procent všech dávek koronavirových vakcín. Přesto se tisíce praktiků do očkování nezapojily. To může být problém pro pacienty, kteří nemohou do očkovacích center například proto, že bydlí v odlehlých částech, nebo jsou imobilní. Ministerstvo zdravotnictví hledá možnosti, jak vakcinaci v ordinacích praktiků zefektivnit.
Praktici by měli očkovat povinně
Jen Sdružení praktických lékařů na svém webu uvádí, že má 5 350 členů, což prý je více než 90 procent praktiků pro dospělé z celého Česka. Petr Šonka, předseda sdružení, dříve uvedl, že praktiky by měla k očkování přesvědčit zdravotní pojišťovna. V Česku má zatím ukončené očkování téměř 63 procent populace. Třetí posilující dávku vakcíny má 3,2 milionu lidí. Podle dat ministerstva zdravotnictví praktičtí lékaři vyočkovali přes dva miliony dávek vakcíny.
Před nástupem do funkce ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) řekl, že by praktici měli očkovat povinně. „Praktičtí lékaři by měli mít povinnost očkovat proti covidu a po dobu trvání nouzového stavu by měli být vyvázáni ze všech zbytných, především administrativních, povinností tak, aby se mohli soustředit na očkování a včasnou léčbu pacientů s covidem,“ cituje Válka iDnes. Podle Ondřeje Jakoba, mluvčího ministerstva, se resort snaží najít ideální schéma, jak očkovací strategii prostřednictvím praktických lékařů co nejvíce zefektivnit.
Očekáváme vyšší zapojení
Koordinátoři očkování potvrzují, že poslední měsíc se zapojilo více praktiků. Vyočkují zhruba 25 až třicet procent všech dávek. „Zapojení praktiků do očkování v jejich ambulancích jsme očekávali a stále očekáváme mnohem vyšší, i když je pravdou, že se situace stále zlepšuje, za což lékařům děkujeme. Stále však není možné říci, že by praktici byli schopni nahradit krajem zřizovaná očkovací místa či mobilní očkovací tým,“ řekla serveru koordinátorka z Pardubického kraje, Michaela Matoušková.
Získat vakcínu je problém pro imobilní pacienty i pro lidi, kteří bydlí v odlehlých částech. Ti se totiž nemají jak dostat do očkovacích center ve větších městech. Přestože dvaaosmdesátiletý otec Michaely K., který je upoutaný na lůžko, stojí o dávku vakcíny, je problém, aby ji dostal. „Tatínkův obvodní lékař se k tomu, aby nám očkování zajistil, nějak nemá,“ řekla serveru s tím, že lékař riziko nákazy bere na lehkou váhu. „Když u nás byl minule měnit kanylu, říkal, ať si ten respirátor sundáme a nebereme to tak vážně,“ dodala.