Většina nově očkovaných má za to, že byla k vakcíně donucena. Jakých účinků vakcíny se lidé bojí nejvíce?

Zájem o očkování proti covidu v posledních dnech výrazně stoupá. Nejen ve velkých očkovacích centrech ve městech, ale i na malých obcích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obec Květná na Svitavsku má více než čtyři sta obyvatel, ale chybí tam ordinace praktického lékaře. Místní ale měli možnost nechat si aplikovat vakcínu v pátek, a to díky mobilnímu očkovacímu týmu. Na jeho příjezd byli upozorněni na úřední desce před radnicí, kde bylo zároveň improvizované očkovací centrum postaveno. Přijít mohl kdokoliv bez předchozí registrace. Jak informuje server iDNES fronta se v malé obci začala tvořit ještě před začátkem vakcinace.

Zájem se zvyšuje

Většina z přítomných se shodla na tom, že byli k očkováni donuceni okolnostmi. „Jinak bych chodila na testy, chodila jsem doteď. Klidně bych si je i platila,“ prohlásila jedna z čekajících na první dávku. Starosta obce Květná Petr Škvařil upřesnil, že příjezd očkovacího týmu byl domluven už před měsícem. Není to poprvé, kdy zdravotníci do obce nedaleko Poličky a Svitav dorazili. Tentokrát byl ale zájem podle starosty výrazně vyšší. „Přišlo méně lidí než nyní, fronta tu rozhodně nebyla. Zájem byl třetinový až čtvrtinový,“ zavzpomínal.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování důchodkyně

Důvod zvýšeného zájmu vidí starosta ve zpřísnění opatření, protože řada lidí potřebuje očkování kvůli práci nebo návštěvě hospody. Proočkovanost obce Škvařil odhaduje na padesát procent, což nepovažuje za malé číslo. Vidí, jak se mění názory mezi lidmi na vakcínu. To potvrdila i výpověď pana Milana, který dosud s očkováním vyčkával, jestli se zlepší situace. K vakcíně ho podle něj donutila nová vládní opatření. Jeho manželka už se nechala naočkovat dávno, protože pracuje ve zdravotnictví, on ale stále není přesvědčený o tom, že je vakcína ku prospěchu.

Někteří zvažují pro a proti

Obavu vidí Milan například ve vedlejších účincích. „Pořád s tím koketuji, jestli je to dobře, nebo ne. Pak slyšíte, že to někomu zhorší imunitu,“ upozornil. Zároveň ale nezastírá, že má strach i z možné nákazy covidem-19. Jasno má ale pan Milan ve výběru vakcíny, chce očkovací látku od společnosti Pfizer. Modernu totiž mobilní očkovací tým k dispozici nemá a o vakcíně Janssen ani neuvažuje kvůli její krátké účinnosti. „Do některých států, protože chceme cestovat, ho nebudou akceptovat,“ dodal.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Covid pas

Podle koordinátora očkovacího týmu v obci Květná Radka Müllera je větší zájem o jednodávkovou vakcínu. K dispozici ale mají také třetí dávku, na kterou se dostavují především lidé v důchodovém věku. Nárůst zájmu o očkování je v Česku v posledních týdnech znatelný hlavně kvůli zpřísňujícím se opatřením vlády. Od pondělí 22. listopadu bez očkování nebo dokladu o prodělání nemoci nebudou moci lidé navštěvovat restaurace, kultruní akce nebo využívat služeb. V Česku je podle aktuálních dat plně naočkováno 6,2 milionu lidí, což tvoří 58,4 % populace.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články