U lehčích průběhů se ke sportu může člověk po covidu vrátit už po týdnu. Podle lékařky Cihlové to ale může dopadnout i tak, že se k sportování někteří už nikdy nevrátí

Lékaři tvrdí, že po prodělaní covidu je dobré dát si na chvíli od sportu pauzu. Ideální je týden až dva, pokud se jednalo o mírný průběh.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud proděláte covid-19, možná není úplně nejlepší začít hned sportovat. Některé lidi netrápí žádné větší problémy a můžou se tak navrátit do běžného života. Podle odborníků ale větší aktivita po nemoci tělu spíše uškodí. Také tvrdí, že záleží na tom, jaký mělo onemocnění průběh, a zda už odezněly všechny příznaky. V extrémním případě se může stát, „že se člověk ke sportu už nikdy nevrátí,“ informuje server TN.

Týden až dva pauza

„Doba odpočinku je výrazně individuální. U těžkého průběhu to může dopadnout tak, že se člověk ke sportu už nikdy nevrátí. U lehkého nekomplikovaného průběhu je vhodná doba odpočinku stejná jako u ostatních respiračních onemocnění, tedy přibližně dva týdny. Záleží hlavně na tom, jak se daný člověk cítí,“ řekla Událostem247 lékařka Milada Cihlová z Centra sportovní, pracovní a preventivní medicíny.

iZdroj fotografie: Pixnio
Sport

Darina Krausová, lékařka z kardiologického oddělení nemocnice AGEL Třinec-Podlesí, si myslí, že i když nemáte symptomy tak týdenní pauza je minimum. „Po prodělané koronavirové infekci je možné začít opět pomalu sportovat po sedmi dnech, pokud byl pacient zcela bez symptomů. Pokud člověk nějaké symptomy měl, pak není vhodné začít dříve než po 10 dnech od prvních symptomů. Zároveň je nutné, aby byl člověk minimálně týden bez jakýchkoli příznaků,“ sdělila lékařka.

Data z pražského Centra sportovní medicíny zahrnující přes stovku profesionálních sportovců, kteří prodělali covid, ukazují, že většinou je u takových lidí průběh onemocnění mírný. Asi 15 procent z nich po uzdravení však zažívá problém při návratu do vrcholového tréninku. U rekreačních sportovců však žádná přesná a ucelená data nejsou. Dá se však předpokládat, že tito lidé slabost po covidu mohou taktéž pociťovat, uvedl Český rozhlas.

Větší komplikace

„Například pokud byl během covidové infekce u pacienta potvrzen zánět srdečního svalu, pak musí mít od sportu absenci tři až šest měsíců,“ řekla Krausová s tím, že ti, kteří se potýkají s vážnějšími problémy, by ideálně měli počkat o něco déle. Krausová navíc dodala, že pacienti se srdečními potížemi by neměli začít sportovat před tím, než absolvují kontrolní EKG nebo magnetickou rezonanci.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Praktický lékař

Ani covid však nemusí bránit návratu ke sportu, který milujete. Jen je potřeba začít pozvolna. „Po koronaviru trpí lidé sníženou fyzickou výkonností, častokrát si stěžují na zvýšenou únavu a občas i na progresi námahové dušnosti. S tím je potřeba počítat a tělo extrémně nepřetěžovat. Z vlastních zkušeností mám vypozorováno, že k úpravě do klinického stavu před covidem se nemocní dostávají do dvou až tří měsíců pro prodělané infekci,“ sdělila Krausová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články