Končící vláda chce lockdown jenom pro neočkované. Právníci na to ale mají jiný názor

V nemocnicích je 3452 lidí s koronavirovou nákazou, ve vážném stavu je 491 z nich. Na covid-19 zemřelo 31 289 Čechů. Obě dávky očkování má téměř 6,2 milionu lidí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odcházející kabinet Andreje Babiše má schválit přísnější protiepidemická opatření. Týkat se mají především nenaočkovaných. Ve hře je pravděpodobně rakouský model lockdownu, ke kterému se přiklání Rada vlády pro zdravotní rizika. Znamenalo by to, že za bezinfekční by nebyli považování lidé s negativním testem na covid-19. Plošný lockdown podle premiéra nehrozí.

Jen do práce a na nákup

V Rakousku neočkovaní lidé mohou chodit s negativním testem do práce nebo na nákup. Zakázaný vstup mají do restaurací, kaváren, kadeřnictví nebo na sportovní a kulturní akce. Rozhodnutí zavést podobný model v Česku kritizují právníci. Vláda by se prý dostala za hranu práva „Opatření ve své podstatě zavádí povinné očkování, byť se předstírá, že je dobrovolné. Ale míra donucení se rovná povinnosti,“ cituje právního experta Pirátů Ondřeje Dostála Právo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

Zavedení očkovací povinnosti ale Babiš opakovaně odmítl. Koronavirová epidemie v Česku rychle roste. Ve středu testy potvrdily 13 502 případů nákazy, o den dříve dokonce 14 553, což je nejvyšší denní přírůstek od půlky března. V nemocnicích je podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví 3452 lidí s koronavirovou nákazou, ve vážném stavu je 491 z nich. Na covid zemřelo 31 289 Čechů. Podle Chytré karantény má obě dávky očkování téměř 6,2 milionu lidí, tedy 57,5 procenta populace.

Opatření jen ve stavu nouze

Dostál v souvislosti s možností zavedení rakouského modelu tvrdí, že kabinet opět zneužívá zákony. „Vláda zneužívá zákony dost podobným způsobem jako na začátku pandemie, kdy schovala restrikce pod zákon o veřejném zdraví, aby nemusela platit náhrady, což spektakulárně shodily soudy. Nyní, aby se vyhnula konotacím s povinným očkováním, tak neuvěřitelnou šikanou nutí lidi k očkování,“ dodal Dostál.

Podle právníků by se razantní plošná opatření měla vyhlašovat za stavu nouze. „Když se přijímal pandemický zákon, vedla se debata, že má řešit jen mírnější zvládání epidemie, kdežto omezovat pohyb by bylo možné jen za stavu nouze. Osobně si myslím, že by to chtělo řádně prodiskutovat a že by bylo lépe opravdu nouzový stav vyhlásit,“ řekl Právu ústavní právník Ondřej Preuss.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články