V koronavirovém prostředí nyní vládne varianta omikron, laboratoře ale zachycují také novou subvariantu s označením BA.2.
„Víme o ní, že se šíří nejvíc v Dánsku, kde představuje více než padesát procent nakažených. Ve více zemích je zachytáván v ojedinělých případech a vyšší podíl výskytu je evidován ve Švédsku, Velké Británii, Indii nebo Singapuru,“ řekla o subvariantě omikronu BA.2 pro Události247 Helena Jiřincová, vedoucí Národní referenční laboratoře.
V médiích se objevil název skandinávská podvarianta. Víte, kde toto označení vzniklo?
Nevím, kdo tuto variantu takto nazval. Pro mě, stejně jako pro další odborníky, to jsou zavádějící termíny. Obecně navíc není doporučeno používat v názvech země jako původ. Nejedná se o odborný název, je vhodné používat jednoznačné nomenklaturní označení BA.2, případně 21L.
Má spojitost s omikronem?
Zatím je kategorizovaná jako subvarianta omikronu, možná ale ještě dojde k překlasifikaci. Z molekulární charakteristiky to totiž vypadá, že vývojově nemusí být v přímé souvislosti s omikronem.
Byla tato subvarianta potvrzena i u nás?
Zatím byly celogenomovou sekvenací potvrzeny čtyři případy.
Jedná se o infekčnější variantu, než v případě omikronu?
Jsou tady takové spekulace z Dánska, ale zatím to jsou jen hypotézy. Je třeba mít k dispozici více dat.
Bude tato varianta nebezpečnější?
Klinickými dopady velmi připomíná omikron, významně se neliší. Teď se rychle šíří v Dánsku, takže se pracuje s hypotézou, že by mohla být nakažlivější než omikron, ale je třeba si počkat i na další země, kde se budou obě varianty vyskytovat vedle sebe, zda dojde k převaze BA.2
Dá se předpokládat, že se tato varianta stane dominantní?
To nelze předpovědět. I v případě varianty delta se objevovalo mnoho subvariant, některé se uplatňovaly více, ale k definitivní dominanci nikdy nedošlo. Delta byla proměnlivá a plastická, a jak se bude vyvíjet tato varianta, to je těžké odhadovat.
Říká se, že omikronem by všechno mohlo skončit. Souhlasíte s tímto tvrzením?
Není to ideálně přeložený vědecký názor. Existuje hypotéza, že omikron nemá kam mutovat, ale já se domnívám, že je toto tvrzení předčasné. Viry mají poměrně velký evoluční prostor, takže musíme počkat na další vývoj. Až za námi bude nějaká klidná respirační sezona, tak můžeme tvrdit, že jsme to zvládli, ale říkat hop, dokud jsme nepřeskočili, se nevyplácí.
Ještě se můžeme dočkat překvapení. Máme ale k dispozici vakcíny, společnost se imunizuje postupným setkáváním s virem, takže je jasné, že se vše bude postupně utlumovat. Ale nevím, jestli to bude za týden, za rok nebo za dva. V evoluci vždy dojde k nějakému příměří, jen nevíme, kdy ke smíru dojde.