Letos dřív než loni. Na Evropu se podle exministra Prymuly valí letní vlna koronaviru

Šíření koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlilo. V každém dni tohoto týdne zatím přibylo více než 1000 případů. Situace se zhoršuje v celé Evropě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve čtvrtek laboratoře odhalily 5680 nových případů covidu, to je o 2400 více než minulý týden. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Počet hospitalizovaných se za posledních sedm dnů zvýšil asi o třetinu zhruba na 200 pacientů. Lidí v těžkém stavu však nepřibývá, ve čtvrtek jich v nemocnicích bylo sedm. V uplynulém týdnu zemřelo s covidem pět lidí, píše Echo24.

Lockdown nehrozí

Letní vlna covidu, která se šíří po celé Evropě, může lidem zkomplikovat dovolenou. Pro CNN Prima News to uvedl epidemiolog Roman Prymula. Za současným nárůstem jsou podle Státního zdravotního ústavu nakažlivější subvarianty omikronu BA.4 nebo BA.5, píše dále CNN Prima News. Podle dosavadních zjištění sice nemají horší průběh nemoci, ale oproti původní variantě z čínského Wu-chanu jsou několikanásobně nakažlivější, píší České noviny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Omikron

Epidemiolog Zdeněk Hostomský Událostem247 řekl, že by i přes rostoucí počty nakažených teď ani na podzim nepřistupoval k nošení respirátorů nebo lockdownům. „Na začátku plošné nošení roušek možná fungovalo, pak se z toho ale stal symbol. Nepomůže to. Stejně tak jsou symbolikou rozestupy. Situace je nyní jiná a nevracel bych se k plošným opatřením. Nadělalo to více škody,“ řekl.

Na trhu je nová vakcína

Některé země opatření proti covidu ponechaly, například roušky a respirátory v MHD nebo vnitřních prostorech, píše CNN Prima News. Situace by se ale dle Prymuly mohla zkomplikovat, pokud by se přidávaly další dovolenkové destinace. „Jedná se o velmi citlivou věc, nejsem si ale jistý, zda jsem schopen predikovat chování zemí. Bude se čekat na prvního. Když jedna země opatření přijme, tak se spustí lavina. Bude se však vyčkávat, zatím k tomu nikdo nepřistoupil. Země budou jednat velmi opatrně,“ vysvětlil pro CNN Prima News Prymula.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování posilující dávkou

Prymula pro CNN prima News dále uvedl, jak by situace v Česku mohla vypadat na podzim: „Rychlost šíření infekce v létě je nebývalá, ani nyní nejsme úplně chráněni. Díky tomu však bude podzimní vlna stlačena do zimního období. Pokud se vyskytne jiná varianta, která nebude omikronová, tak může čekat novou podzimní vlnu.“

Největší ochranou proti horšímu průběhu nemoci zůstává očkování. Evropská agentura pro léčivé přípravky doporučila udělit registraci vakcíně od společnosti Valneva pro základní očkování u lidí od 18 do 50 let, která by měla být účinná i proti novým variantám. Informuje o tom Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články