Svou prezidentskou kandidaturu zatím ohlásili Karel Janeček, Alena Vitásková nebo Marek Hilšer. Podle současné hlavy státu Miloše Zemana ale velké šance nemají.
Tomáš Lebeda je český politolog, který přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde také vede Katedru politologie a evropských studií. Specializuje se na oblast voleb, volebních systémů a volebního chování.
Miloš Zeman označil současné prezidentské kandidáty za šašky. Je vůbec přípustné, aby se někdo, kdo se uchází o takovou pozici, dočkal takového přívlastku?
My víme, že se prezident Zeman často chová naprosto nevhodně. A toto je jeden z těch případů.
Kdyby se volilo ze současných uchazečů, kteří už ohlásili kandidaturu, kdo by podle Vás měl největší šanci na výhru?
To neumím předpovědět. My v tuto chvíli nemáme žádná slušná data, podle kterých bychom to mohli odhadovat. Zatím to jsou jenom spekulace. Nejsou tady výzkumy ani kompletní seznam kandidátů.
Před pár dny vzdal svou kandidaturu Miroslav Kalousek, který podle svých slov neměl šanci na úspěch. Udělal správně?
Asi si to vyhodnotil správně. Je zatížen kauzami z minulosti, byl taky jakýmsi symbolem boje proti Andreji Babišovi. Pro velkou část voličů by byl nepřijatelný. V prezidentských volbách musíte získat více než polovinu hlasů těch, co přijdou, což si myslím, že je pro něj těžko splnitelný úkol. Racionálně si vyhodnotil své šance. Myslím si, že je to od něj docela odpovědný krok. Mezi kandidáty jsou však i další, kteří reálnou šanci na úspěch nemají.
Proč se tedy o prezidentský post uchází?
Prezidentská volba je často prostředkem k tomu, jak se zviditelnit. Tak to fungovalo už dříve. Kdo třeba znal pana Hilšera, který se pak stal senátorem? Je to cesta, jak se zapsat u veřejnosti a dosáhnout i na nějakou politickou, případně i jinou funkci.
Očekává se taky kandidatura šéfa odborových svazů Josefa Středuly a prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého. Půjdou do toho?
Není důležité, co si myslím já. Ale podle všech indicií se zdá, že pan Středula kandidovat bude. Jestli bude opakovaně kandidovat i pan Dlouhý, to nedokážu odhadnout.
Nikdo nepochybuje o tom, že bude kandidovat i Andrej Babiš. Je už podle Vás rozhodnutý, že do volby půjde?
Myslím si, že Andrej Babiš bude chtít, aby byl prezidentem člověk, který ochrání jeho zájmy. Pokud ale nenajde nikoho, kdo by měl hodně velkou šanci uspět, tak se do toho pustí sám. Podle mě zvažoval obě varianty.
Je ale vůbec někdo, koho by mohl podpořit, a kdo by mohl uspět?
Je tam několik straníků, u kterých si to umím představit.
Mohou pro něj být podzimní volby, ve kterých prohrál, vlastně výhrou, aby připravil svou strategii na boj o Hrad?
Už jen fakt, že je v opozici, a že nebude spojen s každodenní politikou, může být jistou výhodou. Z opozice se mu může útočit trošku lépe. Dnešní pandemická doba je totiž složitá a politikům moc popularity nepřináší.
Za bývalým premiérem Babišem stojí i prezident Zeman. Bude to jeho výhoda?
U významné části českých voličů si myslím, že to výhoda bude.
Může to být tak, že lidé, kteří nebudou volit Andreje Babiše, mohou dát hlas generálu Petru Pavlovi, pokud tedy do volby nakonec vstoupí. Může se mezi nimi rozhodnout?
Jsou to šance, které neumíme změřit, ale kdybych si měl za těchto okolností tipnout, kdo je schopen být vyrovnaným soupeřem Andreje Babiše ve druhém kole, tak je to podle mě právě generál Petr Pavel. Je to asi jeden z těch, kdo má ve druhém kole šanci hrát s Andrejem Babišem vyrovnanou partii.
Myslíte si, že se v prezidentské volbě můžeme dočkat ještě nějakého překvapivého jména?
To se může stát vždycky. V tuto chvíli je to ale hodně spekulativní.