Objevitelka omikronu měla zatajit, že jde o mírnou variantu. Tlak na doktorku vyvíjeli vědci i politici

Jihoafrická lékařka Angelique Coetzeeová přiznala, že měla záměrně o omikronu mluvit jako o větší hrozbě, než skutečně je.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Varianta omikron se poprvé objevila v listopadu loňského roku v Jihoafrické republice. Za jeho objevitelku je považována tamní doktorka Agelique Coetzeeová, která o něm jako první informovala. Jak připomíná server Echo24, tehdy předsedkyně lékařské asociace uváděla, že omikron způsobuje jen mírné příznaky onemocnění. Právě kvůli tomuto vyjádření ji následně měli kontaktovat vědci a politici z celého světa.

Data tvrzení lékařky potvrdila

Na lékařku mělo několik lidí apelovat, aby už netvrdila, že jde o lehkou nemoc. Obviňovali ji z toho, že lže. Jak sama ale Cetzeeová uvádí, jen popisovala situaci v Jihoafrické republice. Tam nakažení omikronem pociťovali jen bolest v krku a únavu. Podle lékařky nová mutace tak byla hrozbou spíše jen pro neočkované. Uvádění mírných příznaků se ale některým lidem nelíbilo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Žena s příznaky

„Podle nich není možné, aby nemoc s více než 38 mutacemi byla mírná,“ vysvětlila. Sama nechápe, proč ji politici neposlouchali, když viděla průběh nákazy omikronem na vlastní oči. A mírnější příznaky oproti deltě byly zřejmé. To teď dokazují také data ze zahraničí o počtu hospitalizací s omikronem. Těžký průběh je méně častý než u nákazy variantou delta.

Omikron ovládá statistiky

V Česku se první nákaza variantou omikron objevila na konci listopadu. V lednu už tato mutace covidu-19 v zemi převážila a způsobila rekordy v počtu denních nákaz. Několikrát se vyšplhaly počty pozitivních testů za jeden den i nad 50 tisíc. Absolutní rekord za celou dobu pandemie byl zaznamenán 1. února, kdy bylo evidováno 57 232 případů nákazy covidem-19. Od té doby počty denních záchytů klesají.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient s covidem

Podle ČTK v pátek testy odhalily 22 118 nově nakažených, což je zhruba o 6600 méně než před týdnem. Menší počet byl zaznamenán také u opakovaných nákaz, a to 4081 reinfekcí. Mírně ale rostou počty hospitalizací. V pátek bylo v nemocnicích v souvislosti s koronavirem 3785 lidí, z toho 247 pacientů bylo ve vážném stavu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články