Omikron na vzestupu. Na jaké příznaky si dát pozor?

Jediná pomoc je posilující dávka očkování. Podle studie amerických vědců vám poskytne až 75 procentní ochranu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nový kabinet Petra Fialy nezavedl na vánoční svátky žádná přísná opatření. Věří lidu a sází na mezilidskou ohleduplnost. Odborníci ovšem varují před omikronem. Předpokládají, že do Česka přijde nová vlna onemocnění mutací omikron, a to během pár dní. Odporníci popsali celkem osm typických příznaků covidové mutace omikron. Ujistěte se, že žádný nemáte, než navštívíte své blízké.

Symptomy omikronu

Velká Británie, Dánsko či Spojené státy americké. To jsou například země, ve kterých se stává omikron dominantní variantou. V těchto státech počty nakažených rapidně rostou. S příchodem Vánoc, a tím spojených návštěv rodin či blízkých, se obavy z viru stupňují. „Doporučil bych si s příbuznými zavolat. Je to sice málo, ale to setkání by také mohlo být poslední v životě. Pak si to budou navždy vyčítat,“ cituje CNN Prima News rady biologa Jaroslava Flegra.

iZdroj fotografie: s vědomím Jaroslava Flegra / Facebook
Jaroslav Flegr

Na zodpovědnost se však podle expertů spolehnout nelze. Proto by lidé neměli podceňovat omikronové příznaky. Odborníci odhalili osm významných symptomů. Jedná se o škrábání v krku, rýmu, únavu, kýchání, bolest dolní části zad, bolest hlavy, noční pocení, bolesti svalů. Jestli některé tyto příznaky pocítíte, měli byste vánoční návštěvy přehodnotit a neohrožovat lidi na kterých vám záleží. O symptomech informoval portál Mirror.

Jediná možnost ochrany

Tou je právě přeočkování třetí dávkou. Vědci z Massachusettské všeobecné nemocnice, Harvardu a MIT provedli studii, ve které testovali krev lidí naočkovaných vakcínami Moderna, Pfizer či Johnson. Krev testovali pseudovirem, který byl upraven, aby se podobal omikronu. Po testech zjistili, že u těchto tří vakcín přišla „nízká až nulová“ neutralizace protilátek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

Krev byla však odebraná povětšinou osobám, které obdržely pouze dvě dávky, popřípadě jednu dávku vakcíny Johnson. Vědci se proto domnívají, že třetí dávka by se měla účinnost ochrany dostat až na 75 procent. Lidé, kteří měli během studie již dávku posilující vykazovali „silnou neutralizaci“ varianty omikron.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články