Ministr vnitra Vít Rakušan odsoudil zveřejnění soukromých adres poslanců, kteří podpořili vládní pandemickou novelu. Zeman s ním prý souhlasí.
Rakušan k tomu ve středu vyzval také ostatní členy dolní komory bez rozdílu politické příslušnosti. Podle Forum24 už policie podniká opatření na ochranu rodin sedmi desítek členů dolní komory. Jejich bydliště zveřejnilo uskupení Otevřeme Česko – Chcípl PES, které protestuje proti novele pandemického zákona a vyzvalo k demonstracím na adresách zmíněných poslanců.
Podle Pekarové už to bylo za hranou
Rakušan po opětovném zahájení schůze dolní komory uvedl: „Tohle není útok na jednotlivé poslance a poslankyně. Tohle je útok na naše blízké.“ Komora se ve středu ani po 22 hodinách od začátku úterního jednání nedostala ke schválení programu zasedání. Důvodem byly především neustálé obstrukce poslanců opozičního hnutí SPD. Ti se pokračujícím předkládáním úprav programu snaží zamezit opětovnému schválení pandemické novely.
Závěrečné hlasování o zákonu bude v pátek ve 13 hodin. Prosadila to vládní koalice, která neměla po třetí hodině ranní v sále dost poslanců, aby přehlasovala veto Senátu. Proti zveřejnění adres se ohradila také šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. „Posouvá se to do roviny výhrůžek, kdy se tu nepřijatelně a za hranou zveřejňují adresy poslanců,“ uvedla s tím, že svoboda slova musí mít určité hranice a tento krok je překročil.
Čin Chcípl PES odsoudil i prezident Zeman
Jak informuje Český rozhlas, Rakušan se ve středu sešel také s prezidentem Milošem Zemanem a probírali mimo jiné krok hnutí Chcípl PES. Prezident podle něj zveřejnění adres velmi silně odsoudil. Podobné stanovisko má hlava státu také k šibenicím, které se objevily na demonstracích iniciativy. Zeman to prý považuje za trestný čin. S tím, co udělalo hnutí Chcípl PES, nesouhlasí ani premiér Petr Fiala. Podle něj to ohrožuje bezpečnost zákonodárců i jejich rodin.
Události247 se zeptaly na názor politologa Miloše Gregora. „Už v minulosti se stávalo, že se objevila telefonní čísla nebo adresy jistých politiků, ale byly to spíše ojedinělé případy. To, co teď provedla iniciativa Chcípl pes, v takto masivním měřítku, s tím se setkáváme poprvé. Když se podíváme na to, jak se zvyšuje radikalizace nebo násilnosti těch projevů, tak opravdu je to něco, s čím by měli politici možná počítat. Nelze vyloučit, že by mohl třeba jeden zradikalizovaný jedinec opravdu obtěžovat rodiny politiků.“