Pandemický zákon bude platit. Svým podpisem ho potvrdil prezident Miloš Zeman. Úřady dostanou větší pravomoc

Novela začne už brzy platit i přes protesty a několikahodinové obstrukce, které jednání v Poslanecké sněmovně doprovázely.

i Zdroj fotografie: Miloš Zeman - prezident České republiky / Facebook
                   

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal pandemický zákon, který umožňuje přijímat mimořádná protiepidemická opatření. Mimo jiné rozšiřuje možnosti vydávání proticovidových opatření a prodlužuje účinnost zákona z konce února až na konec listopadu. Jak připomíná CNN Prima NEWS, díky předloze se také uzákoní zavedená praxe nařizování karantény nebo izolace telefonicky nebo SMS zprávou.

Pandemický zákon vzbudil vlnu emocí

Jednání o pandemickém zákonu budilo velké emoce. Ve Sněmovně brzdili jeho projednávání poslanci opoziční SPD, jejich obstrukce trvaly několik desítek hodin. Dolní komora novelu schvalovala v souvislosti se senátním vetem dokonce dvakrát. Pro byli v obou případech poslanci koaličních ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Poslanci SPD a hnutí ANO ji nepodpořili. Senát přitom předlohu zejména hlasy svých členů zvolených za vládní strany zamítl.

iZdroj fotografie: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Poslanecká sněmovna

Senátoři poukazovali na možnou protiústavnost některých ustanovení, týkalo se to například třídenní karantény po návratu z rizikových zemí nebo po pozitivním antigenním testu. Stejně jako někteří poslanci kritizovali také zrychlené schvalování novely ve stavu legislativní nouze. Úřady dostanou pravomoc nařídit testování téměř všech skupin lidí, kteří pracují nebo chodí do školy, i předškoláků. Restrikce by také mohly omezit počet návštěvníků nebo zákazníků, otevírací doby i povinnosti nosit respirátor.

Podle experta se názor veřejnosti na spornou novelu nezmění

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vyjádřil spokojenost: „Nebyla to jednoduchá cesta, ale jsem rád, že se pandemický zákon podařilo schválit. Děkuji kolegům za podporu novely, za pozměňovací návrhy a přeji sobě i nám všem, aby pandemický zákon už brzy nebyl zapotřebí,“ řekl minulý týden. Jak připomíná web TN, pro přijetí hlasovaly všechny strany, které jsou součástí vládní koalice. Proti byli naopak poslanci z hnutí ANO a SPD. Předseda SPD Tomio Okamura dokonce po hlasování řekl, že podá ústavní stížnost.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Vlastimil Válek

Svůj názor na to, jestli může prezidentovo podepsání sporné novely, změnit ve společnosti názor na zákon samotný, řekl Událostem247 politolog Jan Herzmann: „Většina veřejnosti nevěnuje zásadní pozornost tomu, v jaké fázi ten zákon je. Jestli je zrovna v Poslanecké sněmovně, v Senátu nebo u prezidenta. Tentokrát platí výjimka, když Senát vrátil tento zákon Poslanecké sněmovně, i když vládní koalice má většinu. V obou komorách to vyvolalo velkou pozornost. Myslím, že podpis prezidenta už další pozornost nevyvolá.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články