Firmy napojené na kulturní činnost mohou získat až 3 miliony korun na kompenzacích.
Martin Baxa, bývalý primátor Plzně, se vyjádřil k „valentýnskému“ puči, který před pár dny proběhl v Plzeňském kraji. Kde bude současný ministr kultury šetřit a co říká na obstrukce Tomia Okamury?
Na kulturních akcích už není třeba prokazovat se certifikátem o očkování či potvrzením o prodělání covidu. Je to správný krok?
Každý krok, který vede k otevírání kultury a je v souladu s názory odborníků z oblasti zdravotnictví, je správný. Navíc po celou dobu, kdy jsme velmi intenzivně komunikovali s kolegy z ministerstva zdravotnictví o podmínkách pro kulturu, jsem upozorňoval na to, že kultura je bezpečné prostředí, protože návštěvníci kulturních akcí se chovají zodpovědně. Nosí roušky, protože jsou ochotni toto nepohodlí strpět, aby mohli své oblíbené kulturní akce navštěvovat.
Uvažujete ještě o nějakých kompenzacích, které byste za resort navrhl jako pomoc pro kulturní zařízení, umělce, apod.?
Jsem velmi rád, že se podařilo s ministerstvem průmyslu a obchodu domluvit na kompenzacích pro oblast kultury za období listopad 2021 až únor 2022. Některé sektory kultury totiž byly stále uzavřeny, mám na mysli ty, které organizovaly akce s vysokým počtem diváků. Díky trpělivé komunikaci s MPO je sektor kultury zahrnut do kompenzací, které schválila vláda.
Kolik mohou firmy získat?
Za splnění přesně stanovených podmínek mohou získat až 3 miliony korun. Vzhledem k tomu, že pandemie dle všech známek končí, se domnívám, že jde o kompenzace poslední.
Jak jste spokojen se schodkem rozpočtu, který se výrazně snížil oproti návrhu vlády Andreje Babiše?
Jako občan České republiky jsem spokojen, protože zadlužování státu nabralo za minulé vlády obrovsky nebezpečnou rychlost. Následky rozhazovačné politiky minulé vlády poneseme ještě dlouho, protože dluhy, které Andrej Babiš a Alena Schillerová nasekali, zaplatíme všichni. Jako ministr kultury jsem také spokojen, lze-li to tak v období úspor říci.
Vy sám víte, kde konkrétně budete šetřit?
Ministerstvo kultury snížilo výdaje oproti původnímu návrhu státního rozpočtu pro rok 2022 o 5,7 %, ve srovnání se schváleným rozpočtem 2021 se tak jedná o snížení o 0,85 %. Celková částka činí 1,022 miliardy korun. Z toho 33 procent v dotačních titulech, 50 procent v odložených investičních výdajích.
Je třeba zdůraznit, že ani původní rozpočet ministerstva kultury, který jsme přepracovávali, nezaznamenal ve všech ukazatelích růst výdajů oproti roku 2021. Kulturní služby a podpora živého umění byla navržena v částce 1,122 miliardy korun, přičemž v roce 2021 to bylo 1,403 miliardy korun. Ani záchrana a obnova kulturních památek nebyla plánována v původním návrhu rozpočtu ve stejné výši jako v roce 2021.
Znamenají odložené investice konec některých projektů?
Odložené investiční výdaje ve výši 510 milionů korun neznamenají v žádném případě rezignaci na realizaci projektů, jako je například revitalizace Invalidovny či rekonstrukce Nové scény národního divadla, jde pouze o zreálnění skutečného výdaje v čase. Krácení dotačních titulů ministerstvo uvážilo velmi odpovědně tak, aby zůstaly zachovány funkční principy podpory živého umění i památkové péče.
Kolik peněz na kulturu by podle Vás bylo ideální?
Věřím, že do konce mandátu této vlády se nakonec přiblížíme k tomu, že na rozpočet ministerstva kultury bude vynaloženo jedno procento z výdajů státního rozpočtu, jak to ostatně máme i v našem programovém prohlášení.
Nemáte strach z toho, že lidé se budou s „láskou“ obracet k předchozí vládě, která rozdávala, zatímco kabinet Petra Fialy musí logicky šetřit? Byť jsou volby samozřejmě ještě daleko…
Věřím, že lidé chápou, že nelze donekonečna utrácet peníze, které jsou na dluh. Den, kdy je třeba dluhy zaplatit, vždy nakonec přijde. A vždy je nakonec zaplatí zase jen naši občané. Vláda nemá jiné peníze než ty jejich. A ty, co si půjčí. Ale i ty půjčené nakonec zaplatí občané.
Mimochodem, co pandemický zákon, je za Vás v pořádku?
Domnívám se, že prodloužit platnost pandemického zákona, o což primárně jde, je důležité. Navíc je návrh upraven tak, aby reflektoval předchozí soudní rozhodnutí, jež shazovala jedno opatření minulé vlády za druhým. Je potřeba mít nástroj pro případ, že by epidemie znovu nabrala na síle. Ten stávající končí na konci února.
Přesto lidé…
Chápu, že po dvou letech složitého života v pandemii má mnoho lidí jakýchkoli restrikcí dost, ale myslím, že se vše nyní dostalo do absurdní roviny démonizace legislativní normy, která je v této složité době potřebná.
Jsou podle Vás obstrukce ze strany SPD v pořádku, pokud se bavíme o demokratickém fungování?
Když jsme se domlouvali na rozhovor, seděl jsem ve Sněmovně nepřetržitě 24 hodin. A v té době ještě nebyl ani schválen program. Obstrukce jsou jistě legitimním politickým prostředkem, na druhou stranu bych očekával méně licoměrnosti od těch, kteří obstruují. Přístup „po mně potopa“ není příliš konstruktivní a nevidím v něm přidanou hodnotu.
Jako ještě nedávný primátor Plzně, co říkáte tomu, co se tam teď odehrálo? Koalice se změnila, jméno hejtmana také…
Je to takový valentýnský puč. Jednoduše řečeno, Piráti spolu se STAN vyměnili fungující krajskou koalici za hejtmanský řetěz. Nejdříve opustili fungující koalici demokratických stran. Bez toho, že by proběhlo smírčí řízení podle koaliční smlouvy, nebo jakékoli jiné jednání.
Takže ODS nebyla ochotna jednat?
Tak to není. My v ODS, i kolegové z TOP 09, jsme byli ochotni jednat, vzdát se většiny v krajské radě i pozice hejtmana. Vše proto, aby se udržela demokratická koalice. Na to už ale nedošlo. Piráti a STAN společně s ANO, ČSSD, SPD a komunisty odvolali celou krajskou radu a vzápětí zvolili novou trojkoaliční ve složení Piráti, ANO a STAN. A to za podpory SPD a KSČM.
Proč to došlo až tak daleko?
Je to smutný příběh a slovo důvěra, které tak rád používá nový pan hejtman, nabralo v tomto kontextu velmi svérázný obsah. Hejtmanský řetěz mu zatemnil úsudek, je to jako z Pána prstenů. Pro Plzeňský kraj a jeho občany tedy budeme pracovat poctivě i z opozičních lavic.
Abychom si to ještě upřesnili, například hnutí STAN mělo problém s Romanem Jurečkou, coby členem představenstva Klatovské nemocnice. Rozumíte tomu?
Šlo o další záminku Pirátů, okouzlených hejtmanským řetězem. Roman Jurečko, dlouholetý místopředseda krajské ODS, byl ve vedení krajských nemocnic přes rok a nikdo z koalice proti tomu nevystupoval. Teď to najednou začalo vadit. Ale i zde jsme byli ochotni ustoupit, abychom demokratickou koalici zachovali, nicméně výsledek vidíte sami.