Cenu zlata ovlivňuje několik faktorů. Aktuálně do ní nejvíce promlouvá vysoká inflace a nejistá situace na Ukrajině.
Cenu zlata ovlivňuje vedle kurzu amerického dolaru, světové inflace, vztahu nabídky a poptávky také politické dění ve světě. Právě rostoucí napětí mezi Ruskem a Ukrajinou v posledních dnech cenu zlata výrazně zvýšilo. Více vysvětluje Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.
Podepsala se nějak ruská invaze na Ukrajinu na cenách zlata? Jak trhy reagují?
Zvýšené mezinárodní napětí vyvolalo zájem o zlato jako takové. V zásadě tento jev pozorujeme poslední 3 týdny, kdy se na pořad dne dostal problém na východě Ukrajiny. Cena zlata přidala více jak 6 procent.
Kdy „se rozhodlo“, že cena poletí vzhůru?
Zásadním dnem byly události z pátku 11. února 2022, kdy prezident USA J. Biden oznámil blížící se invazi Ruska na Ukrajinu. Cena zlata po tomto oznámení prorazila dlouhodobou sestupnou linii a následně vyrazila až k hodnotě 1 900 amerických dolarů za trojskou unci. Tento průlom byl podepřen i vysokým objemem obchodů v největším světovém ETF fondu se zlatem GLD.
Dá se odhadnout, jaký bude vývoj ceny zlata?
Aktuálně bych očekával konsolidaci ceny i s ohledem na momentální vyvrcholení bezpečnostní situace. Lze předpokládat, že nyní proběhne řada diplomatických jednání a následovat bude další „kolo“ krize. Věci se daly pohybu…. Na další mezinárodní vývoj bude zlato citlivě reagovat. Náš výhled je dosáhnutí ceny 2000 USD za trojskou unci během 3 až 6 měsíců.
Na čem vlastně záleží, jak se cena určuje, co všechno ji ovlivňuje?
Růstu ceny zlata nahrává mnoho faktorů, aktuálně kombinace problémů v mezinárodním obchodu, vysoké inflace, výší úrokových sazeb a mezinárodní situace.
Doporučil byste dnes lidem investovat právě do zlata?
Vzhledem k proražení dlouhodobé sestupné trendové linie na hodnotě 1840 USD přišel do trhu signál, podpořený velkými tržními objemy ve fondu GLD, který dává investorům informaci, že je aktuálně vhodné část volných finančních prostředků do zlata umístit.
Jak na tom vlastně jsme jako investoři?
Celkově je povědomí investorů o možnosti uložit finance do investičního zlata lepší než před 10 lety. I přesto však nadále trvá, paradoxně, k investování do zlata rezervovaný postoj. Domnívám se, že tento postoj pomalu vyprchává a investoři si „rozpomínají“ na základní funkci zlata. V zásadě se jedná o bezpečný přístav pro finanční úspory v období inflací, finančních, hospodářských i společenských krizí…