Rok 2022 se ponese ve znamení velkého zdražování. Dotkne se prakticky všech odvětví.
To, že ceny skutečně raketově rostou, potvrdila středeční data Českého statistického úřadu. Podle ekonomů jde o nejrychlejší nárůst cen za poslední tři desetiletí. TN upozorňuje, že oproti loňskému lednu v roce 2022 rostly například ceny v průmyslu o 19,4 procenta, v zemědělství dokonce o 21,4 procenta.
Růst cen je opravdu až nečekaný
Rychlejší zdražování pocítí také spotřebitelé. V konečných cenách výrobců se promítne také to, že nakupují dráž. V praxi to znamená, že obiloviny a produkty, které se z nich vyrábí, budou zdražovat výrazněji než kdykoliv předtím. Skokově se zvedají ceny také v dalších sektorech ekonomiky, například v energetice. Ještě v prosinci rostly v porovnání s posledním měsícem roku 2020 o 7 procent, v lednu už to byl nárůst o 40,6 %. Zvyšováním cen trpí mimo jiné sektory služeb nebo stavebních prací a materiálů.
Meziměsíčně zrychlil růst cen v lednu u všech průmyslových výrobců o 6,9 procenta. Je to velmi znepokojivé, protože dočasný nejrychlejší nárůst v posledních letech toto zdražení překonává až šestinásobně. Podle ekonomů z meziročního hlediska růst cen průmyslových výrobců zrychlil z 13,2 na 19,4 procenta, což je nejrychleji od února 1991. Očekávalo se přitom, že ceny se budou zvedat o něco pomaleji. Analytici počítali s meziměsíčním nárůstem 1,3 procenta, meziroční vzestup pak měl podle nich odpovídat 13,2 procenta.
Odvětví, které by nezdražovalo, prakticky neexistuje
Experti na zdražování upozorňovali už na konci loňského roku. Energetický regulační úřad tehdy pro Novinky odhadl celkové roční platby u elektřiny a plynu. U malé spotřeby elektřiny v bytě očekává roční nárůst celkových plateb v průměru o 18 procent na 13 800 korun. Lidé, kteří potřebují elektřinu k ohřevu vody, podle analytiků zaplatí téměř 20 tisíc korun, což je oproti loňsku o 21 procent více. Domácnosti, které elektřinou vytápějí, zaplatí okolo 32 300 korun.
Na to, jestli existuje nějaké odvětví, které nezdražuje, se Události247 zeptaly ekonoma Dominika Stroukala. „Až na výjimky u některých druhů elektroniky v podstatě není možné najít nic ve spotřebním koši průměrného člověka, co by zlevňovalo. Je to dáno už tím, jak je vysoká průměrná inflace. Standardně když je inflace na dvou procentech, tak něco padá o dvě, něco roste o čtyři a na těch deseti procentech, když něco roste o dvanáct a něco o osm, v průměru se dostaneme na deset, tak najít něco, co bude v záporu, je těžké.“