Černobylská jaderná elektrárna se ocitla bez elektrického proudu. Práci na obnovení provozu komplikují především boje na území Ukrajiny.
Přerušení dodávek elektrické energie do ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu může být problémem kvůli chlazení spotřebovaného jaderného paliva. Jak informuje server CNN Prima NEWS, podle ukrajinských expertů v důsledku toho může dojít k úniku radiace. Ztrátu kontaktu s elektrárnou oznámila Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Podle ní je černobylský areál mimo provoz. Nacházejí se tam ale vyřazené reaktory a zařízení pro nakládání s radioaktivním odpadem.
Drábová se nebojí
Ukrajinská státní jaderná společnost Energoatom následně potvrdila, že z elektrárny mohou být uvolňovány radioaktivní látky. Důvodem je právě přerušení elektrického připojení a nemožnost chlazení vyhořelého jaderného paliva. Obnova provozu elektrárny je navíc komplikována probíhajícími boji. Ukrajinský ministr energetiky Herman Halušenko uvedl, že úřady od chvíle obsazení elektrárny ruskými vojsky nemají přehled o úrovní radiaci na místě.
To si ale nemyslí šéfka českého úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Na sociální síti Twitter napsala, že je stále dost informací o radiaci na ukrajinském území. A to i přes potíže vzniklé přerušením online přenosu dat a znemožněním komunikace s lidmi v elektrárně v Černobylu a v Záporoží. „Je pořád dost údajů o radiační situaci na celém území Ukrajiny a v sousedních zemích. Nic neukazuje na zhoršení,“ uvedla Drábová.
V Turecku proběhne jednání
Mezinárodní agentura pro atomovou energii ztratila spojení i se Záporožskou jadernou elektrárnou, kterou ovládlo Rusko na začátku března, informuje o tom server Novinky. Při útoku byl poškozen jeden z chladících systémů a výpadek byl zaznamenán také u dvou ze čtyř linek vysokého napětí. Ředitel agentury Mariano Grossi kvůli obavám o jadernou bezpečnost se ve čtvrtek v Turecku sejde s tamním ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşoğluem.
Ten ho k jednání do Antalyie pozval. V rámci diplomatického fóra bude v Turecku jednat také šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov a ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Mezinárodní agentura pro atomovou energii uvedla, že na Ukrajině je stále v provozu osm z patnácti jaderných reaktorů. A to včetně dvou v Záporožské jaderné elektrárně.