,,Lidé, kteří bojovali proti covid očkování, dnes šíří nesmysly o válce a uprchlících,“ myslí si místopředseda sněmovny Jan Bartošek

Cílem dezinformátorů je podle místopředsedy sněmovny Jan Bartošek oslabit náš stát, rozhádat naši společnost, rozdělit ji na nesmiřitelné tábory a vyvolat chaos.

i Zdroj fotografie: S vědomím Jana Bartoška / Facebook
                   

Zablokování dezinformačních webů bylo podle místopředsedy sněmovny Jana Bartoška správné. Zároveň ale uznává, že boj s výmysly a lhaním je složitý. Vždy to vyžaduje jistou dávku kritického myšlení a všeobecného rozhledu.

Podle mnohých je česká společnost rozdělená, mohou za to i dezinformační kampaně ohledně invaze na Ukrajinu. Oklepala se už tuzemská dezinformační scéna z šoku?

Ano, po počátečním šoku, se naše pátá kolona opět napojila na dezinformační síť, kterou šíří povětšinou ruská dezinformační scéna. Opět najeli na rozsévání nenávisti, závisti a lží, protože to jediné, co tito lidé chtějí je mít rozdělenou a slabou společnost, kterou mohou ovládat. 

Jaké dezinformace zaznamenáváte Vy osobně?

Někdo oslavuje ruskou armádu, jiní šíří lži o uprchlících v Česku, další lidé tvrdí, že všechny ukrajinské ztráty jsou fingované. Vlastně je to velmi nedokonale připravené, zcela průhledné, ale i tak je těmto lžím mnoho lidí schopno uvěřit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dezinformace

Ještě před několika týdny to byl covid, teď…

Je vlastně úsměvné, že stejní lidé, kteří bojovali proti očkování, dnes šíří lži a nesmysly o válce na Ukrajině, také o uprchlících v Česku. Proto velmi vítám zavření těch nejexponovanějších dezinformačních webů. A myslím, že demokracie se musí umět bránit a bude potřeba nastavit jasná pravidla i v této oblasti. 

Jsou ale vůbec lidé schopni dohledat si pravdu?

Pravda a fakta se hledají čím dál tím hůř a vyžaduje to jistou dávku kritického myšlení a všeobecného rozhledu. I proto vítám velmi solidní práci nejčtenějších českých médií, které o válce na Ukrajině informují na velmi vysoké úrovni. 

Čemu podle Vás budeme dále čelit, pokud se bavíme o dezinformační scéně, kam až to může zajít?

Ten cíl těchto médií je vlastně dost prostý a téměř plně se shoduje s taktikou ruské hybridní války. Tyto weby a lidé, kteří za nimi stojí, mají za cíl oslabit náš stát, rozhádat naši společnost a rozdělit ji na nesmiřitelné tábory. Dále vyvolat chaos, který bude mít za důsledek slabost státu a společnosti. Vlastně se dá říct, že některé dílčí cíle se jim už povedly. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Rusku je jen málo informací

Co s tím můžete vy jako politici dělat?

Je jasné, že jim ve finále nejde o témata jako taková, ale že využívají všeho, aby útočili na naši společnost a stát. A úkolem nás politiků je najít takový právní rámec, aby to nebylo možné, nebo aby to měli opravdu hodně ztížené. 

Jak ale vůbec proti dezinformacím bojovat? Když zablokujete weby, okamžitě se šíří slova o cenzuře…

Jde to velmi těžko. Jak jsem již říkal, je lehčí uvěřit než ověřit. Blokováním webů docílíme jen zlomek toho, abychom mohli říct, že vyhrajeme. Zásadní je vyvracet tyto dezinformace, dávat lidem možnost ověřování, kontrolu. Je to prostě komunikační válka. Musíte tedy komunikovat. A to tak, aby bylo pro každého jednoduché tomu porozumět. Cenzuru si hodně z nás ještě pamatuje.

Takže ty zablokované weby podle Vás nejsou cenzura?

Ty zablokované weby ale šířily čistou nenávist k jiným lidem. Podporovaly chování a agresivní vojenské útoky Ruské federace. A šířily toto zlo dále. Takže za mě je tento krok určitě správný. Jak jsem říkal, další kroky v obraně naší demokracie musejí následovat. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články