Studie: Stát by neměl váhat s investicemi pro integraci uprchlíků z Ukrajiny. Čechům to ale vadí

Do Česka dorazilo z válčící Ukrajiny už více než 300 tisíc lidí. Podle studie organizace PAQ Research proto musí stát reagovat v oblasti bydlení, trhu práce i vzdělávání.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česko denně vydá tisíce víz uprchlíkům z Ukrajiny a pokles se zatím neočekává. Podle závěrů studie PAQ Research bude důležité, aby stát neotálel s investicemi do integrace ukrajinských běženců a předcházel tak možným problémům. Dalším důležitým krokem má být zplnohodnotnění statusu uprchlíků v sociálním systému. V oblasti bydlení bude nutné podle analýzy z dlouhodobého hlediska zvýšit nabídky v nájemním i dalších typech bydlení.

Začleňování ve školách

Aktuálně by se měly maximálně využít kapacity v hotelích a zvýšit podpora těch domácnosti, které dlouhodobě uprchlíky ubytují i příspěvky pro uprchílky. Kromě bydlení je nutné, aby stát integroval uprchlíky ve vzdělávacím systému. Řada lidí i na sociálních sítích ale s těmito postupy nesouhlasí. Jednou z nich je i Žaneta C. z Rožnova pod Radhoštěm. ,,Je mi z toho do breku. Vláda podporuje cizí válku a na vlastní lidi u nás kašle. Bude ale hůř. Zdražuje se elektřina, plyn, potraviny, za chvíli si budeme přitápět starými volebními lístky,“ řekla redakci Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Děti se učí česky

Studie varuje před tím, aby nedošlo k zakládaní plně ukrajinských škol, protože by tak hrozilo riziko segregace. Tam, kde to bude možné, by měl být podíl ukrajinských žáků ve škole maximálně 20 procent, a to s intenzivní výukou češtiny. ,,Zajímalo by mě, kam ty děti umístí, místa nejsou. I já, protože pracuji, potřebuji školku pro dítě. I teď to byl problém něco sehnat,“ dodala Žaneta.

Důležitost jazykového vzdělávání

Další důležitou oblastí pro integraci ukrajinských běženců je podle PAQ Research trh práce. Cílem by mělo být především maximální využití kvalifikace přicházejících uprchlíků. I u dospělých by tak měl stát podle studie investovat do výuky češtiny. Zároveň bude důležité zrychlit možnost získání trvalého pobytu. Stát by se měl připravit také na boj s šedou ekonomikou. Předejít tomu může regulováním současných ilegálních pobytů a administrativním zjednodušením legálního zaměstnávání cizinců.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Centrum pomoci ukrajinským uprchlíkům v Olomouci

V Česku za březen začalo pracovat 12.600 uprchlíků z Ukrajiny a dalších 10 tisíc se zaregistrovalo na úřadech práce, jak informuje ČTK. O humanitární dávku požádalo 162 tisíc ukrajinských běženců. Nejvíce uprchlíků žije v Praze. Podle ministerstva práce a sociálních věcí už během dubna začínají pro Ukrajince jazykové kurzy. Zprostředkovávat je budou úřady práce i firmy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články