Rusko bylo vyloučeno z Rady OSN pro lidská práva

Valné shromáždění Rady pro lidská práva OSN odhlasovalo vyloučení Ruska. Pro bylo 93 států, včetně celé EU.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Valné shromáždění Organizace spojených národů odhlasovalo vyloučení Ruska z Rady OSN pro lidská práva. Návrh podpořilo 93 zemí. Proti návrhu se vyslovilo 24 zemí a dalších 58 se hlasování zdrželo. Kyjev je s výsledkem hlasování spokojená. Svět tak vyslal jasný signál, že lidské utrpení nebude ignorováno, uvedla CNN Prima NEWS.

Souhlasila celá EU

Vyloučení požadovala Ukrajina kvůli činům, které Rusové v ukrajinské zemi páchají. Návrh k vyloučení Ruska z Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) prosazovaly zejména západní země v čele s USA. Návrh také podpořily všechny členské státy Evropské unie. Dále také Švýcarsko a Srbsko. Naopak nesouhlas vyjádřila Čína, Írán, KLDR či Bělorusko. Zdržela se Brazílie, Indie, Saúdská Arábie a také řada afrických zemí.

K vyloučení člena UNHRC je zapotřebí dvoutřetinová podpora. Při takovém hlasování se počítají pouze hlasující země. To je také důvodem, proč návrh prošel. Rusko se tak stalo druhou zemí, kterou kdy pozastavení členství potkalo. První byla v březnu 2011 Libye kvůli tvrdému potlačení protestů proti vládě Muammara Kaddáfího, tehdy však tento krok podpořili i libyjští diplomaté v New Yorku a Ženevě.

S tím, jak hlasování dopadlo, je Ukrajina spokojena.  „Váleční zločinci v tomto orgánu nemají co dělat. Děkujeme všem členským státům, které podpořily příslušnou rezoluci Valného shromáždění OSN a zvolily správnou stranu dějin,“ uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Vyloučení z Rady okomentovala také Moskva. „Rusko bude dále hájit své zájmy všemi legálními prostředky,“ sdělil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Západ vítá výsledek hlasování

Podle experta na mezinárodní právo Vladimíra Balaše je to jasný vzkaz. „Ty státy dali jasně najevo, co si myslí o dění na Ukrajině. Rusko jednoznačně porušuje vše, za čím UNHRC stojí. Vyloučení z ostatních orgánů OSN zatím kvůli Chartě OSN není úplně možné. Protože to Rusko, ale i Čína může vetovat. Oni se vlastně chovají jako Němci před druhou světovou válkou,“ sdělil Událostem247.

Výsledek hlasování přivítala i řada západních představitelů. „Závažné zločiny spáchané ruskými silami na ukrajinském civilním obyvatelstvu jsou neslučitelné s členstvím v orgánu OSN, který hájí a prosazuje lidská práva,“ řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Podle americké ambasadorky při OSN Lindy Thomasové-Greenfieldové vyslal svět jasný signál, že podobné utrpení nebude ignorováno.  „Zajistili jsme, že vytrvalému a hrubému porušovateli lidských práv nebude umožněno zastávat vedoucí pozici v této oblasti v OSN,“ citovala agentura AP.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články