V rusky mluvících regionech Ukrajiny je řada podporovatelů šéfa Kremlu Vladimira Putina. Proruské sympatie vyjadřují i někteří zástupci státní správy.
Jak informuje server AlJazeera, prokremelský byl i starosta města Kreminna Volodymyr Struk. Jeho sympatizanství s Ruskem se mu ale stalo osudným, protože byl nedávno nalezen mrtvý. Starostou osmnáctitisícového města se stal majitel pivovaru loni v listopadu. Svou náklonností k Rusku se netajil a dokonce nosil zakázaný promoskevský symbol, kterým je černo-oranžová stuha. Ruskou invazi na Ukrajinu podporoval. Navíc ještě pár dnů před svou vraždou prohlašoval, že ruskou armádu ve městě uvítá.
Vzpomínky na komunistickou éru
Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka byl „popraven neznámými vlastenci jako zrádce“, cituje jeho slova server AlJazeera. Starostovo tělo bylo nalezeno 1. března. Převzetí města Kreminna ruskou armádou, ke kterému došlo v tomto týdnu, se tak nedočkal. Struk ale není jediným Ukrajincem, který s aktuální situací souhlasí. Naopak. Na východě země je proruský příklon velmi častý. Podle kyjevského analytika Alexeje Kuše jde o „zvláštní druh paternalismu, který se vynořil z průmyslového jádra regionu“, popsal pro server AlJazeera.
Má tak jít o určitý zvyk na výhody sovětské éry, kterými byla bezplatná zdravotní péče nebo vzdělání. Neschopnost ukrajinské vlády toto vše zajistit kvůli omezeným finančním prostředkům, tak usnadňuje cestu proruským politickým stranám. To potvrdil pro server AlJazeera i fotograf Sergej Vaganov z Mariupolu. „Naši voliči jsou proruští,“ uvedl pro web a dodal, že se dosud ani žádná větší proukrajinská strana nepokusila voliče na východě země získat. V nostalgii po komunistické době tak velká část lidí zůstává proruská.
Ti, kteří nenávidí Ukrajinu
Změna názoru přichází jen v momentě, kdy se i jich dotkne stávající ruské bombardování, což potvrdili pro server AlJazeera i někteří obyvatele Charkova. Cesta ke změně smýšlení o dobrém Rusku a zlé Ukrajině je ale pro některé obyvatele východu země velmi zdlouhavá. Svůj podíl viny na tom má i situace v Doněcku a Luhansku, která trvá od roku 2014. „Za posledních osm let tam vyrostla celá generace, která nenávidí Ukrajinu každou buňkou svého těla,“ řekla pro server AlJazeera Oksana Afenkina, která před dvěma lety uprchla do Kyjeva.
Mnoho obyvatel východní Ukrajiny se tak ztotožňuje s rétorikou Kremlu o genocidě rusky mluvících Ukrajinců. Podporovatel tohoto názoru je také starosta města Rubižně Serhij Kortiv. „Byl jsem šokován genocidou vůči nám ze stany ukrajinského nacismu,“ uvedl ve videu zveřejněném na začátku dubna na kanálu YouTube. Starostovi podle generální prokuratury hrozí za podporu separatistů a Ruska až 10 let vězení. Jak informuje server ČT24, právě Rubižeň v Luhanské oblasti se snaží Rusové znovu získat. Tento týden totiž město ovládly ukrajinské síly.