Opičí neštovice se šíří světem. Státní zdravotní ústav už kvůli nemoci vydal doporučení lékařům

Opičí neštovice byly potvrzeny už v mnoha evropských státech. Případy hlásí Velká Británie, Portugalsko, Španělsko i Švédsko. Česko je zatím bez výskytu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Panika kolem onemocnění covid-19 po více než dvou letech utichá, strach kvůli válce na Ukrajině už také pomalu odeznívá, a tak přichází nová hrozba. Jakoby někdo nechtěl, aby lidé konečně po letech žili v klidu. Nestačí snad, že mnoho lidí čelí problémům spojených s prudkým zdražováním. Udržovat veřejnost v obavách je zřejmě pro někoho výhodné, a tak je tady další strašák. Opičí neštovice. Státní zdravotní ústav (SZÚ) už podle serveru Novinky vydal doporučení, aby lékaři braly toto onemocnění při diagnostice pacientů v úvahu.

Způsoby nákazy

Vypadá to tak, že brzy budeme sledovat počty nakažených jako u koronaviru. První případy hlásí už mnoho evropských států a je tak otázkou času, kdy se mezi země s výskytem nemoci zařadí také Česko, informuje iDNES. Následný scénář bude zřejmě podobný jako u covidu-19, protože jak píší Novinky v případě potvrzení nákazy má následovat testování a izolace. Kolečko, na které už si řada lidí zvykla, ale přesto doufala, že po přežití omikronové vlny už to nebude muset zažívat znovu.

Dobrou zprávou alespoň je, že opičí neštovice nejsou tolik nakažlivé. „Předpokládá se, že k přenosu z člověka na člověka dochází především prostřednictvím respiračních kapének, a je nutný dlouhodobý kontakt,“ cituje vyjádření SZÚ sever Novinky. Další možností přenosu je podle úřadu také „přímý kontakt s tělními tekutinami nebo infekčními lézemi“. Na rozdíl od koronaviru je navíc infikovaný snadněji rozpoznatelný. Mezi příznaky patří podobně jako u lidských neštovic vyrážka. Objevuje se zpočátku hlavně na obličeji.

Vakcína jako řešení

Před nákazou chrání vakcína proti pravým neštovicím. S očkováním proti nim se ale v Česku skončilo v roce 1980, kdy se tuto chorobu podařilo celosvětově vymýtit, jak připomíná server Deník. Aktuálně se očkuje jen proti planým neštovicím. Tato vakcína ale proti opičím neštovicím nepomůže. Evropská agentura pro kontrolu infekčních nemocí proto už zvažuje možnost očkování proti pravým neštovicím alespoň u rizikových skupin. Zdá se tak, že farmaceutické společnosti budou mít opět žně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování dítěte

Jak píše server ČT24, lék proti opičím neštovicím zatím neexistuje. Kdo dosud odmítal vakcínu proti covidu-19, tak bude muset čelit zřejmě dalšímu nátlaku. Jakmile se zvýší počty nakažených, dá se předpokládat zvýšení apelu na řešení problému formou vakcíny. Tentokrát by se navíc mohlo farmaceutickým společnostem podařit dostat své očkovací látky ve velkém i do dětí. U nich se totiž v souvislosti s opičími neštovicemi objevoval nejtěžší průběh, uvádí ČT24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články