Růst cen zeleniny ovlivňuje také sucho. O úrodě rozhodnou letní měsíce

Některé plodiny si pospíšily s růstem, jiným začíná docházet voda. Příliš suché léto by ohrozilo i úrodu v západní Evropě.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Po válce na Ukrajině zemědělce trápí další problém, který může ovlivnit růst cen brambor, zeleniny, obilí a ve výsledku základních potravin všeobecně, upozorňuje server TN. Značnou měrou se totiž dle TN na zdražování mohou podílet i nepříznivé klimatické podmínky. TN píše, že zemědělci už několik týdnů zaznamenávají nástup sucha a s obavami sledují prognózy vývoje počasí na letní měsíce, které jsou pro úrodu zásadně důležité. Řada zelinářů tak uvažuje o přechodu rentabilnější pěstování obilovin, píše ČTK.

Sucho trápí hlavně severozápadní Čechy a jižní Moravu

„Sucho se zatím podepsalo tak trochu na zelenině, která vyšla dřív. Významné následky zatím nevidím, u zeleniny se rozhodne později, protože rostlinky jsou prozatím malé a nepotřebují tolik vody, jako v červenci a srpnu, když nabírají na objemu,“ popisuje pro Události247 pěstitel Ladislav Kašpar z Těšetic-Vojnic na Olomoucku a dodává: „Sucho by z velkoplošných plodin v prvé řadě postihlo jarní ječmeny – těm už začaly hodně usychat odnože. To samozřejmě snižuje výnos.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zelenina

„Máme už druhý měsíc, kdy je zásoba vody v půdě podnormální, v některých oblastech mají rostliny málo vody na to, aby poskytovaly optimální produkci. Zejména ze severozápadních Čech a jižní Moravy máme hlášeno ohrožení výše výnosu v řádu kolem desetiny až pětiny celkového objemu,“ řekl pro Události247 Miroslav Trnka, koordinátor týmu Intersucho. Experti pozorně sledují také klima v zemích Západní Evropy, jejichž zemědělská produkce má na světové ceny podstatný vliv, doplnil Trnka Událostem247.

Rostoucí ceny energií

Miroslav Trnka pro Události247 upřesňuje: „V tuto chvíli ještě nevidíme dramatické postižení vegetace; probíhá to prozatím jako tzv. „zelené sucho.“ Projevuje se nedostatek vody ve vodních tocích a podzemních zdrojích, rostliny nemají zcela optimální podmínky pro vývoj. Až na výjimky ale zemědělci neočekávají tak drastickou ztrátu produkce, k jaké došlo v letech 2015, 2017, 2018. V nejbližších 4 týdnech by se mělo rozhodnout, jak dopadne letošní rok pro ozimní obiloviny, řepku a pro jařiny.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Traktor na poli

Je tu ale ještě jedna hrozba, pěstitel Ladislav Kašpar připomíná Událostem247 neustálé zvyšování nákladů, především na energie – paliva, ale i průmyslové postřiky a lidskou práci. Jak se situace vyvíjí, budou je muset promítnout do cen. „Po nákupech, které jsme stihli před zdražováním, jsme si říkali, že situace vypadá nadějně. Ale teď se to na nás všechno sype’“, řekl Událostem247 majitel rodinné firmy s pětadvacetiletou tradicí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články