O nás bez nás. Západ jednal o válce na Ukrajině bez zástupců dotčených zemí

Západní státy se od začátku ruské invaze do sousední země aktivně zapojují v pomáhání Ukrajině. Roli v tom mohou hrát i sobecké zájmy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ukrajina sama by bez podpory Západu nebyla pro Rusko plnohodnotným soupeřem. Putin disponuje mnohonásobně větší armádou, která je dlouhodobě výrazně financovaná. Rusko navíc patří k nejmocnějším zemím světa a také je jadernou mocností, tedy velmi těžký nepřítel. I proto západní státy od začátku konfliktu Ukrajinu výrazně podporují. Dodávky zbraní, včetně těžké vojenské techniky, peníze, humanitární pomoc. V neposlední řadě také v přijímání uprchlíků, které všechny země vítají s otevřenou náručí a podporou.

Vyjednávací strategie

Na tom by nebylo nic špatného. Sounáležitost je ve válečných časech velmi důležitá. Jde ale skutečně jen o dobré úmysly? Tuto teorii trochu narušuje poslední informace o jednání představitelů Spojených států, Velké Británie a Evropské unie o míru na Ukrajině. Schůzka se uskutečnila bez zástupců Ruska a Ukrajiny. Jak píše server CNN Prima News, objevily se tak spekulace, že by mohlo být vyjednáváno něco jako Mnichovská dohoda. Přestože se jedná jen o domněnky, jisté je, že tématem jednání byla vyjednávací strategie.

Západ do Ukrajiny investoval nemalé peníze a bude se chtít podílet na tom, jaký konec bude válka mít. V tom může právě dojít k rozporu mezi Ukrajinou, jak upozorňuje web CNN Prima News. Kyjev dlouhodobě opakuje, že se nehodlá smířit se ztrátou žádného ukrajinského území. Západní státy ale nemusí být v této věci tolik striktní. Přibližování Ruska k Evropské unii určitě není žádoucí, i proto Západ Ukrajinu podporuje.

Vzdát se území ve prospěch míru

Jestli ale přijde země o malou část svého území na východě, nemusí to být pro západní svět nijak významné a může na to přistoupit. A to i přes ukrajinský odpor. Na Kyjev má Západ účinné formy nátlaku. Jednoduše přestane posílat peníze, bez kterých si Ukrajina sama neporadí. Padnout ale zemi určitě Západ nenechá. Přišel by tím o své investované prostředky, píše CNN Prima NEWS. Západ ale může přistoupit například na možnost, že se stav mezi Ukrajinou a Ruskem vrátí do doby před začátkem invaze.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Německý kancléř Olaf Scholz

Kyjev by se tak vzdal oficiálně a dobrovolně poloostrova Krym a Donbasu, kde jsou separatistické republiky. Ukrajině by se to zřejmě nelíbilo, vyloučeno to ale není. Na podezření, že někteří západní lídři chtějí Ukrajině vnutit územní ústupky Rusku za mír, píše také server E15. Web připomíná, že náklonnost Moskvě je znatelná hlavně u německého kancléře Olafa Scholze a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Oba si s Putinem několikrát během války telefonovali a nepatří k těm, kteří mají vůči Rusku silně odsuzující postoj, píše E15.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články