Závažné ruské prohlášení: Obviňují Ukrajince z použití chemických zbraní

Podle zástupců Doněcké lidové republiky měly ukrajinské ozbrojené síly použít chemické zbraně ve východní části Ukrajiny, a to prostřednictvím dronů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Závažné zprávy o použití chemických zbraní ukrajinskými silami Rusko už prošetřuje, uvádí web Krone. Prohlášení představitelů Doněcké lidové republiky mají dokazovat zdravotní problémy, které mají členové ruských ozbrojených sil. Nebyly ale v této souvislosti předloženy žádné důkazy ani podrobností o příznacích údajně zasažených. Zveřejněno bylo pouze to, že k použití chemických zbraní mělo dojít u měst Soledar a Bachmut, kde probíhají v posledních měsících jedny z nejtvrdších bojů.

Ukrajina obvinění odmítá

Web Krone připomíná, že ruští vojáci se pokouší oblast dobýt už od léta, a to i přes obrovské ztráty. Šéf ruské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli mluvil o tvrdém boji, který se vede na každé ulici. Problémy na místě přiznal o víkendu také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle kterého se situace na několika místech fronty komplikuje, uvádí Krone. Ukrajina ale zcela popřela, že by na místě použila chemické zbraně. Podle Ukrajiny možná Rusko samo takové zbraně používá, píše Krone.

iZdroj fotografie: State Emergency Service of Ukraine / Creative Commons / CC BY
Boje o Bachmut se staly podle mnohých nejkrvavějšími z celého konfliktu, bojuje se tam už mnoho měsíců

Moskva už několikrát v průběhu války upozorňovala, že ukrajinské ozbrojené síly mohou použít nekonvenční zbraně. Jednat se má o biologické bojové látky či radioaktivní bomby. Nejsou ale žádné důkazy o tom, že k tomu došlo, připomíná web Krone. Má to spíše podporovat ruskou propagandu, že Spojené státy na Ukrajině vyrábí biologické zbraně. Toto tvrzení už přitom v březnu loňského roku vyvrátila OSN. Kromě Ruska s takovým tvrzením přišla také Severní Korea, informuje web TN.

Spojené státy jako největší zlo

„Podle objevených dokumentů, fotografií a důkazů Spojené státy v uplynulých 20 letech zřídily na Ukrajině 46 tajných biologických laboratoří,“ uvedla Korejská centrální zpravodajská agentura loni v létě. Podle zprávy se má většina laboratoří nacházet v oblastech „kolem nezávislých zemí, které jsou proti USA“, uvádí TN. Severní Korea je jednou z mála zemí, která v konfliktu podporuje ruskou stranu. Nedávno to potvrdila sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong.

Ve svém prohlášení na konci ledna odsoudila rozhodnutí USA dodat Ukrajině tanky M1 Abrams a obvinila Washington z překročení červené linie, informuje web iDnes. Poskytováním vojenské techniky Ukajincům rozšiřuje, podle sestry severokorejského vůdce, svou zástupnou válku vůči Rusku. „USA jsou arcizločincem, který představuje vážnou hrozbu a problém pro strategickou bezpečnost Ruska,“ cituje její slova sever iDnes. Kim Jo-čong také uvedla, že KLDR bude vždy na ruské straně v jednom zákopu.

Došlo už podle vás na chemickou válku, nebo se jedná o lež?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa