Rusko ztrácí jednoho generála za druhým. Podle analytiků je za tím neschopnost vojáků

Další ruský vysoce postavený velitel údajně padl na Ukrajině. Podle Západu tak Moskva přišla minimálně už o 12 generálů, Rusko přiznalo jen tři.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Válka na Ukrajině měla být bleskovou akcí, při které se Rusku podaří v sousední zemi sesadit její vedení a nasadit tam své lidi. Místo toho sledujeme už čtvrtý měsíc intenzivní boje, které přináší obrovské ztráty. A to nejen materiální, ale také na lidských životech. Umírají civilisté, vojáci a také ti, kteří bojům velí. Jak připomíná server CNN Prima News, k nejvyšším ruským představitelům bojujícím na Ukrajině patří generálmajoři. Mají na starost konkrétní divizi a velí tak velkému množství vojáků, píše CNN Prima News.

Špatné rozhodnutí

Klíčové je, aby obě strany společně dobře komunikovaly. Pokud k tomu nedochází, přináší to chyby, které mohou končit až smrtí, píše CNN Prima News. A právě špatná komunikace na bojišti je podle expertů důvodem, proč na Ukrajině ztratilo život mnoho ruských generálů. „Existují problémy se samostatným myšlením a rozhodováním vojáků. Hlavní velitelé se proto stahují blíže k frontovým liniím, aby se ujistili, že bojovníci plní rozkazy přicházející z Moskvy,“ vysvětlil pro sever CNN prima News analytik Pavel Luzin.

K frontové linii se příliš blízko zřejmě přiblížil také generálmajor Roman Kutuzov, uvádí server The Defense Post. Ten podle všech informací ještě v neděli vedl operaci u obce Mykolajivka, kde Ukrajinci ostřelovali ruské vojáky v oblasti Donbasu. Rusové se posledních několik dnů snaží postoupit v městě Severodoněk, u kterého leží obec Mykolajivka. Situace v oblasti je nepřehledná a boje tam neutichají. Na ukrajinský protiútok zřejmě doplatil také Kutuzov, jak píše server CNN Prima News.

Rána za ránou

„Generál vedl vojáky do útoku, jako by nebylo dost plukovníků,“ napsal podle webu The Moscow Times na Telegramu ruský reportér Alexandr Sladko při ohlašování smrti ruského generála. Moskva ale ztrátu Kutuzova nepřiznala. Potvrzením by musel Kreml připustit, že ruská armáda dostala další ránu. Podle ruských počtů čtvrtou tohoto druhu. Naopak Západ mluví o tom, že na Ukrajině přišlo o život už nejméně dvanáct ruských generálů, píše server CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině

Jak už před měsícem psal web ČT24, Rusko ztratilo ve válce na Ukrajině srovnatelné množství klíčových důstojníků jako v nejhorších měsících druhé světové války. Takový příměr rozhodně nemůže v Kremlu nikoho potěšit. Rusko si ale za tak tristní situaci může samo. Jak dále píše ČT24 podle týdeníku The Economist je jedním z důvodu nedostatečná vybavenost vojáků. Ti používají nešifrovanou komunikaci nebo dokonce obyčejné mobilní telefony. To zlehčuje Ukrajincům zprávy zachytit a lokalizovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články