Vlády okolních států zavádějí opatření proti inflaci. Česko v tomto kroku pokulhává

Ceny nejen u potravin rostou a lidé hledají způsoby, jak ušetřit. Při nákupu potravin se může vyplatit navštívit Polsko. U sousedů je levněji až o třetinu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná server TN, Polsko od 1. února na půl roku zrušilo daň z přidané hodnoty u základních druhů potravin. Takové opatření se výrazně promítlo do konečných cen a proti tuzemsku je tak možné v sousední zemi nakoupit výrazně levněji. Jak popisuje web TN, u nákupu jablek je rozdíl trojnásobný. V Polsku kilo tohoto ovoce vyjde na 3,29 zlotého (asi 18 korun), zatímco v Česku stojí 60 korun. Rozdíl je znatelný také u másla. V Polsku vychází na 37,90 korun, v tuzemsku jde koupit nejlevnější za 56 korun, píše TN.

Drahá máslo

Jak píše server TN, české máslo je sice o pětinu větší, i přesto nemůže cenově konkurovat. Podobně jako mléko, které v sousedním státě je možné pořídit v přepočtu za 15,30 korun. V česku stojí litr plnotučného mléka 21,90 korun. Největší rozdíl je ale možné zaznamenat u masa. Vepřová krkovice bez kosti má v Polsku cenovku v přepočtu 66 korun, v Česku je možné kilo pořídit za 159 korun. Nutno ale také zmínit, že ne všechny potraviny jsou v Polsku levnější, dodává server TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nákup masa

Srovnatelné ceny jsou například u brambor (24,70 korun za kilo) a kávu je možné dokonce v Česku pořídit levněji. Jak píše server TN, dvěstěgramové balení vyjde v sousední zemi v přepočtu na 110 korun, v Česku o 15 korun levněji, i když rámci akční nabídky. Lidé, kteří tak nemají Polsko příliš daleko, do sousední země s nadšením za nákupy vyrážejí. Není se čemu divit, měsíčně mohou ušetřit několik tisíc. V sousední zemi jsou navíc také levnější pohonné hmoty, a tak se cesta do Polska může vyplatit o to více.

Levné cestování v Německu

Minimálně do konce července. Právě do tohoto termínu platí opatření polské vlády na snížené DPH na potraviny. Polsko není jedinou zemí, která se snaží brzdit inflaci. Pomoci občanům se snaží také Německo. Jak píše sever Aktuálně, v sousední zemi začalo platit opatření, díky kterému je možné si koupit měsíční jízdenku na městkou dopravu i do vlaků a autobusů za minimální cenu. Jízdenka vyjde jen na devět eur (asi 220 korun).

Využívat této možnosti mohou nejen Němci, ale všichni obyvatelé Evropské unie, tedy i Češi. O zlevněném jízdném rozhodl německý kabinet už na konci dubna v rámci balíku úlev, jak připomíná server Aktuálně. Německo se snaží svým obyvatelům kromě levnějšího jízdného pomoci s prudkým zdražováním také dočasným snížením daně na benzin a naftu. K podobnému kroku přistoupilo i Česko, které od 1. června také snížilo spotřební daň z pohonných hmot. Ceny benzínu a nafty přesto dál stoupají, doplňuje server Aktuálně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články