Ruská armáda má nedostatek vojáků. Bilanci chce alespoň částečně dorovnat tím, že verbuje vězně.
Ruští trestanci jsou nuceni podepsat „dobrovolnickou“ smlouvu s žoldnéřskou společností Wagner, informuje server iDnes. Některým armáda slibuje, že získají svobodu. Do bojů mají jít především zloději, dealeři drog a ti, kteří jsou odsouzení za ublížení na zdraví, informuje dále iDnes. Přijímáni naopak nejsou vrazi a lidé odsouzení za znásilnění nebo pedofilii, píše web iDnes.
Za vítězství necelých sto tisíc korun
Verbovaným vězňům je nabídnuta svoboda a v přepočtu necelých sto tisíc korun za to, že budou bojovat na Ukrajině, upřesňuje Echo24. Nábor probíhá ve věznicích v Leningradské, Vladimirské a Nižněnovgorodské oblasti. Postupně se však přidávají í další místa, píše dále Echo24. Vězni jsou poté posílání vlakem do Rostova na Donu u hranic s Ukrajinou.
Kromě trestanců, kteří si odpykávají trest za nejtěžší zločiny, mají podle serveru iDnes do ruské armády zamířit i bývalí agenti vojenské rozvědky GRU a další bývalí příslušníci speciálních sil. Jak píše list Daily Mail, měli by se připojit k Wagnerově skupině, která v současnosti působí na Donbasu. Rekrutování vězňů nemá žádnou oporu v zákoně, ale vedení trestaneckých kolonií s ním tiše souhlasí, dodává iDnes.
Expert: V nasazení vězňů výhodu nevidím
„Vězně verbují, aby je mohli zabít. Nasadí je především na odminovávání. Pokud k tomu nemáte potřebné znalosti, je to jistá smrt,“ říká v rozhovoru pro portál Insider Olga Romanovová z organizace Rusko za mřížemi. Pro portál dále dodává, že celý proces probíhá v utajení a řada vězňů se nejspíš na Ukrajinu posílá, aniž by vězni cokoli podepsali. Režim Vladimira Putina se vyhýbá slovu válka, a tak nemůže vyhlásit mobilizaci ani poslat do bojů vojáky základní vojenské služby, připomíná iDnes.
„Je to nějaké opatření, které může být velmi problematické, protože je otázka, zda ti vězni, kteří jsou takto získáni, mají dostatečný výcvik a jestli nevyužijí toho, aby na Ukrajině zběhli,“ řekl Událostem247 bezpečnostní expert Andor Šándor. „Nevidím v tom pro ruskou armádu žádnou velkou výhodu. Může to připomínat trestné prapory za druhé světové války, které byly vysílány na ty nejhorší úseky. Tam když uspěli, tak se vrátili zpět s hodností a ctí. Ale to byli vojáci, kteří bojovali a byli vycvičení,“ doplnil expert pro Události247.