Novela energetického zákona: V rámci úsporného tarifu mohou lidé získat příspěvek až 16 tisíc korun

Cílem úsporného tarifu je domácnostem ulevit od rostoucích cen plynu i elektřiny. Ministerstvo průmyslu a obchodu má na pomoc připraveno 27 miliard korun.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server iDnes, příspěvek státu se bude moci vztahovat nejen na elektřinu a plyn, ale i na teplo. Domácnosti by mohly dostat podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) až 16 tisíc korun. Pro firmy by se mohla maximální možná výše příspěvku zvýšit až na 30 tisíc korun. O konečné podobě příspěvku vláda rozhodne nejpozději v srpnu. „Věřím, že občané tuto pomoc obdrží ještě před koncem této topné sezony,“ cituje Síkelu web iDnes. Výhodou je, že nebude nutné, aby lidé o příspěvek chodili žádat na úřady.

Opozice kritizuje, ale souhlasí

Jak dále píše web iDnes, lidé to uvidí na fakturách, které dorazí v říjnu. Příspěvek je určený domácnostem ve prospěch obchodníků s plynem a elektřinou, kteří ho promítnou do výše záloh a vše popíšou ve vyúčtování. Zkrátka nepřijdou ani domácnosti s centrální kotelnou, jak připomněl ve Sněmovně šéf resortu průmyslu a obchodu. Na takové příspěvky bude vyčleněno zhruba 3,6 miliardy korun. Úspornému tarifu je nakloněna také opozice, i když kritizuje vláda za to, že pomoc je pomalá a nedostatečná, doplňuje iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Náklady na energie

„Nebudeme si brát občany jako rukojmí,“ uvedla předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová, cituje její slova iDnes. Její spolustraník a bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v té souvislosti připomněl, že vláda by se mohla inspirovat na Slovensku, kde mají zastropované ceny za energie. Kritikou směrem k vládě nešetří ani šéf SPD Tomio Okamura. Zároveň ale také uznal, že jakákoli pomoc je důležitá. „I když pomoc vlády je pomalá a nedostatečná, je to aspoň něco,“ řekl pro iDnes.

Česko-německá spolupráce

Ministr průmyslu a obchodu se vyjádřil také k hrozbě, že Rusko zastaví dodávky zemního plynu do Evropy úplně. Síkela připomněl, že se Česko dohodlo na spolupráci s Německem. O pondělní dohodě obou státu na energetické bezpečnosti Události247 již informovaly. Podle německého ministra pro hospodářství a ochranu klimatu Roberta Habecka je solidarita klíčem k úspěchu a vzájemné dohody by tak měly uzavírat i další státy Evropské unie.

iZdroj fotografie: Superbass / Creative Commons / CC BY-SA
Německý ministr hospodářství Robert Habeck

Stejný postoj zastává také Síkela: „Vladimir putin zneužívá energetiku jako zbraň. Díky statečnosti Ukrajinců a pomoci ze strany západních zemí Putin dneska dobře ví, že v případě podpory Evropy nemůže Putin válku na Ukrajině zvládnout, a proto se snaží navyšovat cenu zemního plynu. Chce narušit sociální smír v Evropě a podlomit západní podporu Ukrajiny. Spolupráce s Německem bude i proto klíčová,“ cituje šéfa resortu průmyslu a obchodu server iDnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články