Nejnakažlivější varianta covidu se začíná šířit ve velkém. Proč je tak nakažlivá?

Letní koronavirová vlna v těchto dnech podle odborníků kulminuje. Počet nakažených může být až sedmkrát větší, než uvádí oficiální čísla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná server Blesk, onemocnění covid-19 letos o sobě dává viditelně vědět i v letním období. Důvodem jsou subvarianty omikronu s označením BA.4 a BA.5, které jsou vysoce nakažlivé. Podle reportu Mezinárodní zdravotnické organizace (WHO) stojí za třetinovým růstem případů ve světě za poslední dva týdny. Jak píše web Blesk, v Evropě se zvýšil počet nakažených o čtvrtinu. Čísla ale vychází z oficiálního testování, které podle Michaela Ryane z WHO „skoro zkolabovalo“.

Biden znovu v izolaci

Reálný počet lidí, kteří se novými subvariantami nakazili, je tak zřejmě daleko vyšší. „Odhadujeme, že na každý nahlášený případ je sedm nenahlášených,“ cituje web CNN profesora Aliho Mokdada z Washingtonské univerzity. Podle Petera Hoteze z Baylorovy lékařské školy to ale může být až desetinásobek oficiálních výsledků. V USA se tak jedná o téměř milion nových případů denně. Důvodem proč jsou, jak v USA, tak v Evropě, rozdíly v oficiálních a skutečných číslech je menší počet testů a také vysoká nakažlivost subvariant BA.4 a BA5, doplňuje CNN.

„Lépe se vyhýbají imunitě. Lidem s prodělanou infekcí, dokonce variantami BA.1 a BA.2, stále hrozí nakažení BA.4 a BA.5,“ cituje varování ředitelky Center pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenskou server Blesk. O znovu nakažení ví své i americký prezident Joe Biden. Ten se novou subvariantou během několika dnů nakazil hned dvakrát. Ve středu ukončil karanténní režim poté, co měl dva testy na koronavirus negativní, už v sobotu ale oznámil, že jeho test na covid-19 je opět pozitivní.

Vakcíny fungují

Jak uvedl šéf Bílého domu na sociální síti Twitter, nemá žádné příznaky. Jak připomíná web ČTK, Biden měl první pozitivní test před devíti dny a kvůli kašli a únavě začal užívat lék Paxlovid. Zřejmě ten může stát za jeho recidivou. Podle americké lékové agentury (FDA) se u jednoho až dvou procent lidí může po deseti dnech znovu objevit zvýšená hladina viru. Ve studii k léku společnosti Pfizer se ale recidiva onemocnění objevovala také u lidí užívajících placebo, a tak není jasné, jestli návrat nemoci s paxlovidem souvisí, informuje ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína Pfizer

Biden dostal proti covidu-19 čtyři dávky vakcíny, poslední letos v březnu. Právě očkování podle odborníků chrání před vážným průběhem nemoci. „Nepozorujeme nárůst v hospitalizaci na JIP, takže vakcíny ještě celkem fungují; problém působí mezery v imunitě,“ cituje Ryana z WHO web Blesk. To potvrzují i čísla z Česka. V nemocnicí je podle ministerstva zdravotnictví s covidem-19 hospitalizováno zhruba tisíc lidí. Na subvarianty omikronu přitom připadá celých 96 procent nových případů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články