Průzkum: Lidé nevěří, že nová vláda epidemii zvládne. Povinné očkování navíc rozděluje společnost

Podle průzkumu očkovaní a neočkovaní lidé výrazně jinak vnímají nebezpečnost covidu-19. Podle očkovaných jsou neočkovaní lidé z 69 procent oběťmi dezinformací.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Povinné očkování ano, nebo ne? Česká vakcinologická společnost nesouhlasí se zavedením povinnosti očkování proti covidu-19 u lidí starších 60 let, podporovala by ho pro všechny nad 18 let, jako plánuje například Rakousko nebo Německo. Napsal iRozhlas. Souhlasí s povinností u profesních skupin. Česká veřejnost je v názoru na povinné očkování proti koronaviru rozpolcená, alespoň to vyplynulo z průzkumu, kterého se zúčastnilo 1 211 respondentů.

Třetina lidí očekává zlepšení epidemie

Z průzkumu společnosti NMS Market Research vyplynulo, že s povinným očkováním souhlasí 52 procent lidí, zatímco 42 procent nikoliv. Mezi neočkovanými je proti němu 89 procent lidí a mezi očkovanými 26 procent lidí. Každá ze skupin i podstatně jinak vnímá nebezpečí, které covid-19 představuje. Šestapadesát procent těch, kteří odmítají vakcínu proti koronaviru se domnívají, že očkovaní je nebezpečnější než samotný vir. Mezi očkovanými si to myslí 13 procent občanů.

iZdroj fotografie: Fotografie: Pixabay
Fake news

Spíše optimisticky lidé hledí na další vývoj epidemie. Podle 33 procent se situace bude příští rok zlepšovat, naopak zhoršení čeká 14 procent lidí. Dvě pětiny pak míní, že se v tomto ohledu nic nezmění. Podle agentury zlepšující se trend epidemie předpokládají vysokoškoláci a lidé, kteří již mají třetí, posilující dávku očkování proti covidu-19.  Z průzkumu také vyplynulo, že podle 69 procent očkovaných jsou ti, kteří odmítají vakcinaci, často oběťmi dezinformací, ale 74 procent neočkovaných s tím nesouhlasí.

Velké naděje do vlády lidé nevkládají

Velké naděje ohledně zvládnutí epidemie lidé nevkládají do nové vlády Petra Fialy. To, že bude úspěšnější než minulá vláda Andreje Babiše, se domnívá pětina lidí, přibližně stejně neví a 55 procent oslovených si myslí, že se kabinetu v této oblasti lépe nepovede.  Zhruba polovina respondentů uvedla, že kvůli epidemii už nastal kolaps zdravotnictví. „Z odpovědí neočkovaných je vidět, že situaci vnímají jako méně vážnou a jejich podpora práce zdravotníků je nižší,” řekll analytik NMS Market Research Rudolf Dymák Novinkám.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Nová vláda ČR

To, že očkování je pro českou společnost tématem, které ji rozděluje, potvrdily i výsledky průzkumu agentury STEM ze začátku prosince. Podle něho očkování proti covidu-19 jako takové odmítá pětina Čechů, šest procent lidí váhá. Podporu povinné vakcinaci vyjádřilo 43 procent lidí a zhruba stejně jich bylo proti. „Lidí, kteří jsou pevně rozhodnuti se neočkovat, je mírně více mezi špatně finančně zajištěnými: 20 procent. Dále to jsou častěji lidé se základním vzděláním a lidé ve věkové kategorii 18 až 29 let (20 procent),“ cituje závěry průzkumu iDnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články