Charitativní nadace prince z Walesu přijala od nevlastních bratrů teroristy bin Ládina v roce 2013 dar ve výši jednoho milionu liber.
Jak píše server The Sun, přestože jde o velmi kontroverzní dar, princ Charles se vyhne vyšetřování. Okolnosti k získání daru jsou ale více než podivuhodné. Princ Charles se měl před získáním daru v přepočtu ve výši 29 milionů korun soukromě setkat s Bakrem bin Ládinem v Clarense House v roce 2013. Jak dále informuje web The Sun, k jednání mezi oběma muži tak došlo dva roky poté, co americké speciální jednotky v Pákistánu zabily Bakrova nevlastního bratra Usámu, který je spojován s teroristickými útoky z 11. září 2001.
Kritika ze všech stran
Ze zjištění je překvapena i expertka na britskou královskou rodinu Angela Levinová. „Ať to může být lákavé, protože s těmi penězi může dělat dobro, měl je odmítnout,“ cituje její vyjádření list The Sun. Levinová upozorňuje, že Charles jako dědic trůnu si musí dávat pozor, s jakými lidmi se zaplétá. Platí to i v případě, že Bin Ládinova rodina Usámu vyřadila. Ještě horší příchuť celý příběh má, pokud je pravdou, že poradci prince Charlese od přijetí daru odrazovali. Královské zdroje takové zprávy popírají.
Podle nich s darem souhlasili správci fondu a nikoli samotný nástupník britského trůnu. Ať to bylo jakkoli, nikdo za přijetí daru zodpovídat nebude. Charitativní komise pode webu Daily Mail uvedla, že správci si mohou vzít peníze od koho chtějí, a proto vyšetřování peněžního daru vyšetřováno nebude. Přestože celý případ působí zvláštně, je třeba připomenout, že rodina Bin Ládina se veřejně zřekla Usámy už v roce 1994. Tedy o mnoho let dříve, než spáchal teroristické útoky v USA, připomíná web Daily Mail.
Nejde o první případ
Nic také nenasvědčuje tomu, že by nevlastní bratři Usámy Bakr a Šafík byli nějak zapojení do teroristických aktivit. Princ Charles se podle serveru Daily Mail zná s Bakrem bin Ládinem už od roku 2001, kdy je představil saúdský královský princ Khalid bin Faisal Al-Saudem. Na podzim stejného roku měli společně povečeřet a probrat islámskou víru. A to jen čtyři týdny poté, co byly spáchány útoky na Světové obchodní centrum v New Yorku.
Celá kauza kolem daru tak vzbuzuje obzvlášť v Británii pozdvižení. Skutečnosti se na veřejnost navíc dostaly jen několik týdnů poté, co vyšlo najevo, že nadace prince z Walesu přijala více než 2,5 milionu liber (74 milionu korun) v hotovosti od bývalého katarského premiéra Šajcha Hamada bin Džasíma bin Džabra Sáního. Podle Charlesova mluvčího jsou dary zcela legální. Samotný princ prohlásil, že by tak vysoké sumy dnes v hotovosti nepřijal.