Koronavirus ohrožuje na životě i osoby, které se vůbec nenakazily. Kvůli vládním nařízením se nedočkaly plánované operace.
Třetí rok ovlivňuje životy lidí koronavirová pandemie. Přestože v posledních měsících neplatí v Česku téměř žádná opatření proti šíření onemocnění, mnoho osob je stále pociťuje. Jde především o pacienty, kteří už mnoho měsíců čekají na svou operaci. Jak píše server ČT24, řada nemocnic ještě nedohnala operační skluz z nejhorších měsíců pandemie. Dalším problémem, který celou situaci v nemocnicích komplikuje, je skutečnost, že lidé přichází k lékařům s většími potížemi než dříve.
Někdo čeká i dva roky
Důvod je jasný. Kvůli zákazu neakutních výkonů se u řady lidí během doby omezení zdravotní stav výrazně zhoršil. „Teď máme ještě asi 250 operací na dluh. K tomu samozřejmě přicházejí i další pacienti, kteří ještě v seznamu nebyli,“ uvedl pro web ČT24 přednosta Ortopedické kliniky z pražské Fakultní nemocnice Bulovka Jiří Chomiak. Právě na ortopedické zákroky čekají pacienti nejdéle. Jak píše dále web ČT24, na operaci kyčelního kloubu je třeba v některých nemocnicích nutné počkat i déle než dva roky.
Řada lidí se kvůli neustálému odkládání operace nakonec úlevy ani nedočkala, což na začátku roku potvrdila příbramská nemocnice. „Někteří pacienti se operací bohužel vůbec nedočkali nebo trpěli bolestí, která už byl za hranou. To se týká zejména ortopedických operací,“ uvedl v lednu ředitel nemocnice v Příbrami Stanislav Holobrada pro server iRozhlas. Přestože tak média a státní orgány sledují hlavně čísla zemřelých v důsledku koronavirového onemocnění, ztráty životů kvůli opatřením vlády jsou přehlíženy.
Vláda vidí spásu v očkování
Nejde jen o odkládané operace, ale také horší stavy, ve kterých se pacienti do nemocnice dostanou. „Pacienti se vracejí s horšími nálezy, tím pádem i léčba a operativa je náročnější, než tomu bylo před covidem,“ vysvětlil pro server ČT24 lékařský ředitel sokolovské nemocnice Andrej Farkaš. Situace navíc nemusí být o mnoho lepší ani v budoucích měsících. Na podzim se očekává další vlna a je velmi pravděpodobné, že vláda opět sáhne po restrikcích. V případě dalšího odložení neakutní péče se mohou některé nemocnice dostat do dalšího skluzu.
Kolotoč problémů se tak může roztočit ještě více a pro řadu lidí to může mít život ohrožující následky. Naděje ale zůstává. Vláda podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka žádné restrikce na podzim neplánuje. Jak píše server Noviny kraje, vládní strategií bude zajištění adekvátních léků, očkování a nošení roušek a respirátorů. Od poloviny srpna bude možné se na čtvrtou dávku vakcíny objednat prostřednictvím centrálního rezervačního systému.