Odborníci očekávají na podzim další vlny covidu-19

Už několik měsíců je od koronavirové epidemie relativní klid. Odborníci ale předpovídají, že nárůst případů přijde opět se začátkem podzimu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V poslední době může mít mnoho lidí pocit, že pandemie covidu-19 skončila. Málokdo už sleduje aktuální počty nových případů nákazy, nemluví se o přeplněných nemocnicích, roušky ani respirátory nejsou nikde povinné, skončilo povinné testování. Na první pohled se tak zdá, že náročné dvouleté období plné omezení a příkazů skončilo. Jak vyplývá z informací Ministerstva zdravotnictví, za pátek bylo potvrzeno 332 pozitivních testů na koronavirus. Proti desetitisícům zpočátku roku jde naprosto o zanedbatelné číslo.

Subvarianty omikronu

Už na podzim může být ale vše jinak. Jak Události247 nedávno informovaly, Státní zdravotní ústav (SZÚ) prokázal v Česku přítomnost dvou nových typů koronaviru varianty omikron. Jedná se o subvarianty označované jako BA.4 a BA.5. Právě ty se mohou začít intenzivněji šířit opět na podzim. Upozorňují na to také odborníci. „Zkušenosti z minulých sezón nás poučily, že nárůst bude postupovat s podzimem. Tehdy budeme moci posoudit situaci a přijmout opatření ve smyslu očkovací strategie,“ uvedl pro Událsoti247 epidemiolog Roman Prymula.

Podle něj už v druhé polovině srpna bude možné odhadovat, jak moc Česko zasáhnou dvě nové mutace. Zkomplikovat mohou poměrně klidné období z hlediska pandemie kvůli tomu, že prodělaná nákaza neposkytuje u těchto subvariant imunitu, jak informuje SZÚ. Odborníci tak mají stále stejné doporučení proto, jak se co nejlépe chránit proti nákaze, a to je očkování. Dá se tak očekávat, že se začátkem podzimu přijde opět nátlak i ze strany vlády, aby lidé opět zamířili do očkovacích center. O vakcínu totiž není v posledních měsících příliš zájem.

Tlak na očkování opět přijde

Velká část lidí se sice naočkovala dvěma dávkami, ale pro třetí už si přišlo jen necelých 40 procent Čechů, jak vyplývá z údajů serveru iDNES. Lidí minimálně po prvním očkování je přitom 65,1 procenta, nejvíce ve věkové skupině 45-49 let a v rámci krajů dominuje s nejvíce naočkovanými Praha. Ve světovém srovnání patří Česko s 65 procenty k méně proočkovaným zemím. Z evropských států dominuje v očkování proti covidu-19 Portugalsko, kde je naočkováno 96 procent obyvatel, dodává iDNES.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína proti covid-19

Naopak k nejméně proočkovaným zemím patří v rámci Evropské unie Slovensko, kde je chráněno vakcínou proti koronaviru jen 52 procent obyvatel, jak vyplývá z údajů serveru iDNES. Vzhledem ke skutečnosti, že Evropská unie nakoupila velké množství vakcín, do kterých investovala nemalé finanční prostředky, další tlak na očkování je téměř jistý, dodává iDNES. A největšímu náporu budou čelit právě země, kde je proočkovanost nízká. Nejen Slovensko, ale i Česko k nim patří.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články