Bez elektřiny ani plynu si nedokáže moderní společnost už představit život. Kvůli vysokým cenám ale budou muset lidé zřejmě začít spotřebu výrazně omezovat.
Jak vyplývá z webu Kurzy, cena elektřiny na komoditní burze za poslední rok vzrostla čtyřnásobně. Dodavatelé samozřejmě zvýšení růstu promítají do cen pro koncové spotřebitele. K poslednímu zdražení došlo od 1. srpna, kdy největší tuzemský dodavatel elektřiny ČEZ zvýšil ceny zhruba o deset procent, jak upozornil ekonom Lukáš Kovanda. Přitom zvyšování cen elektřiny proběhlo i 1. července. Podle ekonoma může stát za rychlými změnami cen snaha vyhnout se zdražování v září, tedy v období před komunálními volbami.
Napětí kolem Nord Stream 1
Rozhodně to neznamená, že letos již ke zvýšení účtů za elektřinu nedojde. Naopak se to dá očekávat. Obzvlášť, pokud vyjde predikce Kovandy, který odhaduje, že na podzim stoupne cena elektřiny meziročně více než o sto procent. Vláda přitom počítá jen s 86procentním nárůstem cen. Nejde zdaleka o jedinou komoditu, u které se předpokládá zvýšení ceny. Ještě dramatičtější situace může být okolo plynu. Důvodem je neutuchající hrozba, že Rusko zastaví plynovod Nord Stream 1, který je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie.
Naposled s varováním přišel plynárenský podnik Gazprom na začátku srpna. Důvodem omezení dodávek má být chybějící turbína, která byla na opravě v Kanadě a nyní je v Německu. Podle Gazpromu ale kvůli protiruským sankcím nemůže být vrácena. Berlín takové tvrzení odmítá. Zřejmě tak jde o další taktiku Moskvy, jak vydírat Západ. Evropská unie není schopna bez plynu z Ruska fungovat. I proto je připraven plán pro případ, že budou dodávky zastaveny. Hrozí, že by došlo k přídělovému systému a samozřejmě by se cena plynu enormně zvýšila.
Chleba jako vzácnost
Pro řadu lidí by tak bez pomoci státu mohla být situace neúnosná. Nejde pouze o účty za plyn jednotlivých domácností, ale nedostatek plynu by způsobil zdražení mnoha potravin, jejichž výroba se bez něj neobejde. Jak Události247 informovaly, podle některých pekařů již teď polovinu ceny bochníku chleba tvoří náklady na plyn. I cena této základní potraviny tak může vyrůst do astronomických výšin. Není vyloučeno, že překročí i 60 korun za kilogram, což je podle pekařů strop, který jsou zákazníci schopni tolerovat.
Ceny nejen pečiva ale může zvednout také krize kolem ropy. Jak informuje ČTK, Ukrajina zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede také do Česka. Důvodem má být skutečnost, že západní sankce znemožňují ruské straně uhradit tranzitní poplatky Kyjevu. Pokud by se situaci nepodařilo rychle vyřešit, vyloučeno není další zdražování ropy, upozorňuje ČTK. Ceny pohonných hmot jsou přitom aktuálně o více než 10 korun vyšší než před rokem.