Babiš s Fialou si nemají co vyčítat. Kdo ale skutečně vede Česko do finanční záhuby?

Fialův kabinet lidem v aktuální krizi nijak výrazně nepomáhá. Důvodem je mimo jiné velké zadlužení země po vládnutí Babiše. Peníze navíc investuje do uprchlíků.

i Zdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
                   

Česko se ocitá v jednom z nejnáročnějších období novodobé historie. Inflace dosahuje rekordních hodnot a vyhlídky nejsou příliš příznivé. Růst spotřebitelských cen se má v nadcházejících měsících dostat nad 20 procent. Ještě horší zprávy ale přichází z energetických trhů. I ve středu evropské ceny elektřiny a plynu dosáhly rekordů. Cena termínového kontraktu na elektřinu na burze EEX v Lipsku byla na 709 eurech (přes 17 480 korun) za megawatthodinu (MWh), píše ČTK. Jde o zvýšení o 50 procent za poslední dva týdny a nic nenasvědčuje otočení trendu.

Rekordní ceny energií

Podobná situace je také na trhu s plynem, píše ČTK. Ve středu cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku byla na rekordní hodnotě 290,91 eura (přes 7170 korun) za MWh. Loni přitom byla cena plynu pod 27 eury za MWh. Dopad na spotřebitele se dá velmi rychle očekávat. Zdražení, které nemá obdoby tak bude pokračovat. Kdo je viníkem toho, že mnoho českých domácností se tak dostává do situace, že jejich výdaje převyšují příjmy?

iZdroj fotografie: Depositphotos
Andrej Babiš

Většina lidí má jasno v tom, že stát nepomáhá dostatečně. Na energie chce vláda přispět přes úsporný tarif. Domácnosti s nejvyšší spotřebou elektřiny tak mohou letos dostat až 6 tisíc korun, ostatní zhruba dva tisíce korun, jak píše ČTK. Další peníze domácnosti dostanou příští rok. Podle odborníků je to ale nedostatečné. „Forma pomoci a její výše byla koncipována v době, kdy ceny energií byly mnohem nižší. Už samotné rozdělení pomoci do dvou let s tím, že letos bude vyplacena pouze čtvrtina, je zklamáním,“ uvedl pro ČTK analytik ENA Jiří Gavor.

Uprchlíci za miliardy

Ani lidé nejsou nadšení z toho, že většinu peněz dostanou až v příštím roce. Mnoho domácností je na hranici možností už nyní. Vláda se vymlouvá na to, že země je zadlužená kvůli předchozímu premiérovi Andreji Babišovi. V tom má pravdu. Minulá vláda kvůli pandemii covidu-19 a své rozhazovačné politice dostala zemi ke konci loňského roku do státního dluhu ve výši 2 465,7 mld. korun, jak uvádí ministerstvo financí. V relativním vyjádření vůči HDP došlo za rok 2021 k nárůstu o 4,4 procentního bodu na 40,4 procenta. Bude to letos lepší?

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uprchlíci z Ukrajiny

Těžko. Premiér Petr Fiala sice nerozhazuje na pomoc občanům, ale vůči Ukrajině je velmi štědrý. Do Česka dorazilo už více než 400 uprchlíků, kteří mají nadále zdarma bydlení či zdravotní péči. Celkem stát, obce a kraje vydaly ke konci července na uprchlickou krizi 12,6 miliardy korun, jak sdělil resort financí Českým novinám. V částce nejsou započítány peníze na vojenskou pomoc, které představují dalších několik miliard. Babiš s Fialou se tak mohou vzájemně osočovat z mnohého, ale Česku škodí oba stejně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články