Představitelé Spojených států i přes odpor Číny pokračují v cestách na Tchaj-wan. Peking v případě vyhlášení nezávislosti přitom hrozí vojenským zásahem.
Během posledních týdnů na Tchaj-wan dorazilo několik amerických politiků. Největší pozdvižení způsobila návštěva předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, připomíná web ČT24. Po ní Peking zahájil rozsáhlé vojenské manévry kolem ostrova, včetně testu balistické střely, píše ČT24. Reakci Číny způsobila také návštěva delegace amerického Kongresu na Tchaj-wanu, ke které došlo tento týden. Peking uvedl, že „čínská armáda bude pokračovat ve cvičeních a bude připravena k boji, aby hájila suverenitu země“.
Riziko konfliktu roste
Ani takové prohlášení ale americké představitele neodradilo a dál pokračují v provokaci. Na Tchaj-wan tentokrát dorazil guvernér amerického státu Indiana Eric Holcomb. Je tak prvním americkým guvernérem, který na ostrov přijel od začátku koronavirové pandemie, připomíná web ČT24. Na návštěvu Holcomba Čína dosud nereagovala, ale dá se předpokládat, že to nezůstane bez odezvy. USA tak evidentně chtějí Peking vyprovokovat k nemilým činům.
Čína přitom stále opakuje, že považuje Tchaj-wan za svou součást a v případě vyhlášení nezávislosti vojensky zasáhne. Vypadá to, že o to Washingtonu celou dobu jde. Nešlo by o první situaci, kdy se snaží USA vyvolat konflikt. Američané jsou přitom už pověstní tím, že se zapojují do bojů, i když to není nutné. Stačí připomenout válku ve Vietnamu, Iráku či Afghánistánu. Američané se aktivně zapojovali také do bombardování Srbska a Sýrie. Tentokrát si ale zřejmě neuvědomují, že by šlo o něco daleko většího.
USA provokují všechny
V případě vyhrocení situace kvůli Tchaj-wanu by mohlo dojít k rozpoutání světového konfliktu. V té souvislosti je třeba připomenout, že Peking se v poslední době, čím dál více staví na stranu Ruska, jak Události247 informovaly. Čínští vojáci dokonce do Ruska dorazí na společné vojenské cvičení. V situaci, kdy Moskva vede své boje na Ukrajině by tak mohlo zvýšení napětí vůči Číně mít nedozírné následky. Zdá se tak, že ti nejvyšší představitelé jsou asi jediní, kteří si neuvědomují rizika možné třetí světové války.
Ty tkví zejména v použití jaderných zbraní. Toho se svět obává hlavně poté, co ruský prezident Vladimir Putin krátce po zahájení invaze na Ukrajinu uvedl jaderné síly do nejvyšší pohotovosti. Čína stejně jako Rusko a USA patří k jaderným velmocem. Američané ale tohoto faktu nedbají. Kromě provokace Číny neváhají popichovat ani Severní Koreu, která také jaderné zbraně vyvíjí. Jak píše web iDnes, USA zahájily společné vojenské cvičení s Jižní Koreou. KLDR přitom proti manévrům už v minulosti protestovala a označila je za nácvik invaze.