Německo bude už brzy vlastnit celé Česko, a to díky Fialově vládě. Čechům rozhodně do smíchu nebude

Vysoké ceny energií netrápí pouze domácnosti, ale také firmy. Pro některé z nich je další zdražení likvidační, a tak se tuzemský trh otevírá německým společnostem.

i Zdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
                   

Ceny energií na burze v posledních dnech trhají rekordy. Hranici 1000 eur (zhruba 24.600 korun) za megawatthodinu (MWh) v pondělí přesáhla cena české elektřiny, a to v základním zatížení s dodávkou na příští rok, jak informuje ČTK. Přitom loni v září tato cena poprvé přesáhla hranici 100 eur za MWh. Je tak jasné, že trend zdražování elektrické energie bude pokračovat. Velmi podobná situace je také na trhu s plynem, u kterého navíc vznikají obavy, že Rusko přestane surovinu do Evropské unie dodávat, píše ČTK.

Svetry nejsou řešení

Obavy z této situace mají nejen domácnosti, pro které začínají být faktury za energie neúnosné, ale také firmy. Zpozornět by měla společnost především u zoufalého volání potravinářů, bez kterých se není možné obejít. Například největší české mlékárně Madetě náklady na elektřinu meziročně stouply o 90 až 100 procent, což představuje stovky milionů korun, píše web CNN Prima News. Na firmu to má už teď velmi negativní dopad. Madeta v červenci skončila ve ztrátě, přestože za první pololetí se společnosti meziročně zvýšil obrat, píše CNN Prima News.

Vedení firmy varuje, že pokud bude červencový stav pokračovat, nebude mít z čeho v lednu příštího roku elektřinu zaplatit. „Červenec je průšvih, jsme v červených číslech. Je to vysloveně třaskavá situace, nevíme kudy kam. Energetická opatření, že si koupíme svetry, jsou iluzorní. Stát se k tomu musí postavit čelem, i v Evropské komisi,“ cituje prohlášení generálního ředitele Madety Milana Teplého web CNN prima News. V případě, že vláda bude pokračovat v nic nedělání, celý trh převezmou Němci.

Fiala míří do německé náruče

Podle Teplého mají nižší náklady na energie, a tak mohou své zboží posílat do sousední země, píše CNN Prima News. Velmi brzy tak může nastat situace, že němečtí potravináři vytlačí z českého trhu ty domácí. Řada českých firem kvůli rostoucím nákladům ze energie krachuje. V masném průmyslu neustály vysoké ceny energií už dvě firmy, dalších pět společností je nabízeno k prodeji, píše web Seznam Zprávy. Ještě více obětí energetické krize má obor pekařství. Podle Svazu pekařů a cukrářů letos skončilo 9 pekáren, uvádí Seznam Zprávy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pekárna

„Pak je tady větší počet pekáren, které převzali věřitelé a pokoušejí se je provozovat a získat své pohledávky nějak zpět,“ cituje výkonného ředitele Bohumila Hlavatého web Seznam Zprávy. A uzavírají se také obchody. Desítky prodejen ze sítě COOP, které se nacházejí hlavně v menších městech a obcích, také neustály vysoké ceny energií. Pomoc je navíc v nedohlednu, protože vláda větší pomoc firmám neplánuje. Naopak premiér Fiala chce prohloubit spolupráci s Německem, jak Události247 informovaly zde.

Co si o současném stavu českých firme myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články