Premiér Fiala chce prohloubit spolupráci mezi Českem a Německem

Česko dostalo v minulosti status montovny a zatím se nic nezměnilo. Klíčovým partnerem je i nadále sousední Německo.

i Zdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
                   

Německo je pro tuzemskou ekonomiku klíčové. Potvrzují to také zprávy o tom, že pokud německá ekonomika poklesne, bude to mít přímý dopad také na tu českou. Nejde o nic překvapivého při pohledu na čísla. Jak píše server Businessinfo, v lednu dosáhl export do Německa hodnoty 105,4 miliardy korun. Celkově se západní soused na českém vývozu podílí více než z třetiny. Překvapením není ani položka, která je z hlediska podílu na exportu nejvýznamnější. Jde o motorová vozidla.

Montovací byznysmodel

U české ekonomiky je důležité připomenout, že většina firem nemá konečný výrobek, ale dodává jen levné komponenty do zahraničí, jak připomíná server Ekonom. Hotové výrobky tvoří český export jen z 11 procent, a tak tuzemsku nadále zůstává status montovny. Jak dále uvádí server Ekonom, většina českých firem jsou jen subdodavatelé pro zahraniční firmy, z nichž velká část pochází například z Německa. Produkt se tak v Česku vyrobí a následně je prodán mateřské společnosti v zahraničí, která jej dále distribuuje, doplňuje server Ekonom.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Automobilový průmysl

Jak píše web ČT24, premiér Petr Fiala se ve svém projevu na výroční akci Východního výboru německého hospodářství (OA) vyslovil pro prohloubení spolupráce obou zemí. A to díky zpřetrhání vazeb na Rusko kvůli válce na Ukrajině. „Pro německé firmy se nabízí větší obchodní spolupráce s regionem střední a východní Evropy, a pokud můžu mluvit za sebe, doporučuji Českou republiku,“ uvedl Fiala, který citovala ČT24. Spojení obou zemí se neprohloubí jen v ekonomice. Česko se chce spojit s Německem i z hlediska energií.

Přes Německo ropa i plyn

Podle českého předsedy vlády by tuzemsko rádo získalo podíl na terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Německu, Polsku nebo Nizozemsku, píše dále ČT24. Přes Německo bude také do Česka proudit více ropy. Fiala označil za klíčové navýšení kapacity Transalpinského ropovodu vedoucího z italského Terstu do Německa a Rakouska. Evropské státy se musí v budoucnu obejít bez ropy z Ruska kvůli ropnému embargu, které schválila Evropská unie. Česko na rozdíl od Německa je na něm více závislé, a proto dostalo výjimku společně, dodává ČT24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ropovod

EU musí přestat ropu z Ruska odebírat do konce roku. Naopak v otázce plynu je obzvlášť Německo vůči Moskvě velmi shovívavé. V posledních letech se země soustřeďovala na ruský plyn a nyní je za to terčem kritiky. Dopady to má i na Česko. Jak uvedl bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček pro Českou televizi, čím je Německo na ruském plynu závislejší, tím se na něm stává závislejší Česko. „Naše společnosti nenakupují plyn z Ruska, ale od velkoobchodníků nebo z burzy, v drtivé většině je to z Německa,“ vysvětlil pro ČT24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články