Po smršti znepokojivých zpráv o rekordních cenách elektřiny a plynu na burze přichází naděje na změnu. Po zastropování cen ruské ropy se schyluje také k regulaci cen za plyn.
Růst cen elektřiny a plynu v posledních týdnech láme na evropských burzách rekordy. Extrémními výkyvy v cenách prochází také ropa. Jak píše ČTK, od začátku roku severomořská ropa Brent zdražila o téměř 30 procent a cena evropského plynu dokonce vzrostla za prvních osm měsíců letošního roku o více než 170 procent. To představuje obrovský problém, který děsí nejen domácnosti.
Energie jako světový problém
„Ceny energetických komodit jsou nyní největším problémem pro světovou ekonomiku. Ta čelí nejvyšší inflaci za posledních 40 let a v důsledku dražších energií nemá důvod ustupovat,“ vysvětlil pro ČTK analytik firmy XTB Štěpán Hájek. Přestože zvýšení cen se zatím projevuje jen na burzách, je jen otázkou času, kdy zdražení promítnou distributoři do koncových cen pro zákazníky. A toho se domácnosti ve velkém obávají. I proto si někteří snaží ve strachu zafixovat ceny, jak u elektřiny, tak plynu, informuje ČTK.
Sice se to může zdát jako ochranný krok před budoucím růstem cen energií, opak ale může být pravdou. Stále více se totiž mluví o tom, že dojde k zastropování cen. Elektřina, plyn i ropa tak nakonec mohou postupně zlevňovat. Při fixaci stávajících vysokých cen se tak mohou některé domácnosti jen dívat a čekat, až fixace skončí. Už v pátek se ministři financí a guvernéři centrálních bank ze skupiny vyspělých zemí G7 dohodli na zavedení cenového stropu na ruskou ropu i ropné produkty, píše server CNN Prima News.
Zastropování cen
Opatření má vejít v platnost 5. prosince pro surovou ropu a 5. února 2023 pro zpracované produkty. Zastropování se ale velmi nelíbí Rusku. Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak krok G7 označil za „naprostou absurditu, která destabilizuje celé odvětví“. Rozhořčení ruské strany může mít negativní dopad na Česko, pokud se rozhodne novou sankci podpořit. „Kreml hrozí, že zemím, jež tak učiní, zruší dodávky ropy. Dle JP Morgan hrozí růst cen ropy až na 380 USD/b, benzín v ČR by pak stál 90 Kč/l,“ uvedl pro CNN prima News ekonom Lukáš Kovanda.
K podobnému vyhrocení situace by nakonec mohlo dojít i u plynu. Jak píše server TN, podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové už nastal čas na zastropování cen ruského plynu. Rozhodnutí by mělo zabránit Putinovi, aby manipuloval situací na evropském energetickém trhu. Uklidnění situace díky cenovým stropům by sice vedlo ke snížení cen energií, ale naopak by mohla rozpoutat velkou nevoli Kremlu, dodává TN. Není tak vyloučeno, že dodávky plynu by nakonec Putin zastavil. Důsledky takového kroku jsou pro Evropu nepředstavitelné.