V čínských městech létají bezpilotní drony kontrolující občany při dodržování koronavirových opatření. Podle některých se noční můra proměnila v realitu.
O záběrech, které ukazují, jak jsou čínští obyvatelé během přísných omezení kontrolováni, informuje web The Sun. Dron létá jen pár metrů od oken obytných domů a robotický ženský hlas opakuje pravidla, která je nutné při lockdownu dodržovat. Hlavní zprávou je, aby lidé neopouštěli své domovy. Tato zkušenost se v Číně týká milionů lidí. Jak dále píše web The Sun, ve čtvrtek bylo uzavřeno město Čcheng-tu s 21 miliony obyvatel poté, co bylo zjištěno 157 nových pozitivních případů covidu-19.
Rvačky o jídlo
Podobně je uzavřeno také 7,5 milionu lidí z města Wuxi, ze kterého pochází záběry dronu vznášejícího se jen pár metrů od oken bytových domů. Podle jednoho z občanů se „dystopická noční můra proměnila v realitu“, píše web The Sun. Už v dubnu byl použit dron v Šanghaji, kdy upozorňoval občany na to, aby přestali zpívat a křičet z oken. Číňané tímto způsobem projevovali nesouhlas s přísným lockdownem. Nejnovější techniku Peking použil i při svolávání k testování, když robot s megafonem pochodoval chodbami bytových domů, uvádí The Sun.
Peking tímto způsobem pokračuje ve své politice nulového covidu, kdy i při malých ohniscích masově testuje obyvatelstvo a zavádí tvrdé lockdowny. To s sebou přináší mnohé problémy. Před uzavřením města Čcheng-tu se lidé rvali o jídlo při nakupování zásob v supermarketech. K takovému chování měli důvod, protože při minulém lockdownu v Šanghaji si lidé stěžovali na nedostatek potravin. Přestože takové kroky podniká zatím jen Čína, není vyloučeno, že se k podobným praktikám v budoucnu uchýlí i evropské země.
Evropský klid před bouří
Před třemi lety si také nikdo v Evropě nedokázal představit, že by mohl být vyhlášen zákaz vycházení, uzavřeny restaurace, služby či zavedena výuka dětí z domova. Před pár měsíci to ale byla evropská realita. Pod rouškou ochrany obyvatel před nemocí tak může postupně docházet k dalšímu omezování svobod. Evropské státy se mohou inspirovat právě v čínském způsobu dohlížení na občany. Zatím sice není důvod k panice, protože většina evropských států před pár měsíci zrušila většinu koronavirových opatření, ale není to trvalé.
Potvrzuje to také skutečnost, že v Evropě se začne očkovat upravenou vakcínou, která cílí na variantu omikron. Dvě posilující dávky na nejnovější mutaci schválila Evropská komise, jak píše ČTK. Použití vakcíny doporučila také Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Evropská komise navíc vyzvala členské státy EU, aby zvýšily proočkovanost svých obyvatel. Aktuální koronavirová situace je podle komise znepokojivá. Další opatření během podzimu tak nejsou vyloučena.