Je vrchol současné vlny pandemie už za námi? Flegr a Hořejší tak optimističtí nejsou. Podle nich záleží na spoustě faktorů

V posledních dnech se objevují informace, že vrchol probíhající vlny covidu už proběhl. Vše ale může ještě zvrátit počasí a nová mutace.

i Zdroj fotografie: Jaroslav Flegr / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Počty pozitivně testovaných pacientů na koronavirus jsou v nemocnicích několik dnů lehce nad šest tisíc. V těžkém stavu je zhruba tisíc z nich. K vysokému nárůstu počtu hospitalizovaných už tak nedochází. A rekordy už nepadají ani v počtech pozitivně testovaných za den. I na základě těchto faktů někteří experti mluví o tom, že vrchol současné pandemie už tedy proběhl. Jak ale informuje server CNN Prima News ne všichni odborníci sdílejí stejné nadšení.

Experti se shodnou na přínosech vakcíny

Imunolog Václav Hořejší připomíná, že počty lidí v nemocnicích se zvyšují se zpožděním od počtů pozitivních testů. „Dnes to odpovídá situaci před dvěma týdny, kdy byly počty pozitivních dvakrát nižší. Nutně musíme počítat s tím, že situace bude horší, i kdyby zítra nebyl ani jeden případ,“ vysvětlil. Vrchol probíhající vlny koronavirové pandemie tak určitě podle něj ještě neproběhl. Hořejší největší nápor v nemocnicích očekává zhruba za týden. „Jediné opatření, které by kromě lockdownů mělo efekt, je aplikace třetí dávky. Ta se projeví i dříve než za týden,“  připomněl efekt vakcíny.

iZdroj fotografie: S vědomím Václava Hořejšího / Facebook
Václav Hořejší

S tím souhlasí také evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj ale vrchol pandemie budou ovlivňovat další aspekty. V případě snižování teplot, očekává hned příchod další vlny. „Pomocí monoklonálních protilátek ale dokážeme udržet příliv pacientů do nemocnic,“ dodal Flegr a upozornil také na novou mutaci omikron. Ta může podle něj situaci výrazně zhoršit a není možné se spoléhat jen na vakcínu, protože její obranu může nová mutace prolomit. V takovém případě by podle evolučního biologa byla dobrá strategie plošné PCR testování.

Čeká se na důsledky omikronu

O nové variantě koronaviru omikron se zatím neví příliš mnoho informací. Jak upozorňuje server Aktuálně první poznatky naznačují, že může být mutace pocházejí z Jihoafrické republiky nakažlivější než předcházející mutace delta. Na druhou stranu ale zatím není jasné, jestli bude zdraví nebezpečnější. Vše teprve ukážou výsledky klinických analýz. Názory některých expertů ale vzbuzují naději, že by mohl omikron vytěsnit deltu. Nejde ale na to spoléhat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdravotník v ochranném obleku

Proto i Hořejší krotí optimismus v tomto ohledu. Upozorňuje hlavně na to, že nová mutace může uniknout protilátkám vakcíny a celá pandemie by se tak ocitla znovu na začátku. „Začínali bychom od začátku a museli bychom vyrobit nové vakcíny,“ dodal. Flegr ale upozorňuje ještě na jednu věc. Podle něj není omikron poslední variantou covidu-19. Vidí v tom ale zároveň určitou naději. „Později budou mutace, které udělají jen rýmu, ale to je zatím jen teorie,“ uvedl evoluční biolog.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články