Německo odpojuje elektrárny, dvě ale ponechá v záloze

Němci chtějí do konce roku odpojit ze sítě všechny své jaderné elektrárny. Dvě chtějí do jara 2023 ponechat jako rezervu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ponechání dvou elektráren v rezervě zároveň znamená, že Německo podle dlouhodobého plánu letos v prosinci všechny reaktory odpojí od sítě, uvedl to německý ministr hospodářství Robert Habeck, jak píše iDnes. Zátěžové testy podle Habecka prokázaly, že atomové elektrárny v Bádensku-Württembersku a v Bavorsku mohou během zimy vzhledem k nejistým dodávkám plynu z Ruska přispět k energetické bezpečnosti Německa, uvádí dále iDnes.

Stanovisko Němců ještě nemusí být konečné

Obě atomové elektrárny Isar 2 a Neckarwestheim by měly do poloviny dubna 2023 ještě zůstat k dispozici, aby v případě potřeby mohly během zimy poskytnout v jižním Německu dodatečný příspěvek do energetické sítě. Zároveň to znamená, že všechny tři jaderné elektrárny, které jsou v Německu ještě připojeny k síti, budou podle plánu na konci roku 2022 řádně ze sítě odpojeny,“ cituje Habecka server Aktuálně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Místnost reaktoru

Dle mého názoru to ještě budou Němci přehodnocovat,“ řekl Událostem247 ekonom Lubor Lacina. „Co jsem četl, tak ta diskuse je spíše o tom, že by chtěli ty elektrárny dát do nějakého stand-by módu, který by v případě, že by v zimě přišla nějaká krize, umožnil v poměrně krátkém čase spustit tyto elektrárny znovu do provozu,“ vysvětlil ekonom pro Události247.

Reaktory jsou vysoce rizikové, říká ministr

O ukončení provozu jaderných elektráren v Německu rozhodla už předchozí vláda kancléřky Angely Merkelové, uvádí iDnes. Podnětem k tomu byla havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě v roce 2011. Jak píší České noviny, ponechání jaderných elektráren v provozu je kontroverzní téma pro Zelené. Členem strany je také ministr Habeck. Součástí koalice jsou liberální svobodní demokraté, ti naopak prodloužení životnosti jaderných elektráren podporují, píší dále České noviny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jaderná elektrárna Gundremminen

Německá média i politici k možnému prodloužení chodu jaderných elektráren uváděli, že bude potřebný souhlas parlamentu, protože odklon od nukleární energetiky je v Německu stanoven zákonem, pokračují České noviny. Habeck uvedl, že odborníci na právo prověřují, jaké zákonné úpravy budou potřeba, píší České Noviny. Počítá se i s provozními výjimkami. Ministr dodal, že reaktory nadále považuje za vysoce riziková zařízení, uvádí České Noviny.

Co si o krocích Německa myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články