Válka na Ukrajině trvá už sedm měsíců a zatím nic nenasvědčuje jejímu konci. Přesto existuje jen několik variant, jak se může celý konflikt dál vyvíjet. Ve hře je i mír.
Šéf Kremlu ruskou invazí potvrdil, že je schopný všeho. Zároveň je to právě ruský prezident, který může všechny další katastrofy plynoucí z války na Ukrajině zastavit. Stačí, aby usedl společně s ukrajinským prezidentem k jednacímu stolu. Právě tato varianta se jeví jako jediná, jak vyřešit celou situaci smírně. Je ale ta nejméně pravděpodobná. Podle analytika Vojtěcha Bahenského Putin na to už do konfliktu investoval „obrovskou část ekonomického bohatství, prosperity a vojenských sil“, uvedl pro web Seznam Zprávy.
Mírová jednání odmítají obě strany
Mírová jednání nejsou v tuto chvíli schůdná ani pro Ukrajinu. Odmítání návratu ke společným rozhovorům obou stran potvrdila ukrajinská vicepremiérka Olha Stefanišynová, jak informuje ČTK. „Ukrajina nikdy jednání neodmítala. Ale vzhledem k těžkým zločinům, které Rusko v naší zemi spáchalo a dál páchá, je motivace k rozhovorům jiná, než byla v únoru,“ cituje ji ČTK. Stefanišynová také upozornila na to, že tlaky Moskvy k mírovým jednáním přichází v době, kdy je ukrajinská protiofenziva úspěšná.
Kyjev tak chce pokračovat v osvobozování území a teprve poté bude přemýšlet o mírových rozhovorech. Podmínkou bude, aby si Rusko nekladlo ultimáta. Taková varianta je těžko představitelná, a to vzhledem k rétorice ruského prezidenta. Mírová jednání jsou navíc aktuálně ještě vzdálenější po tom, co Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci. Dal tak jasně najevo, že hodlá ve válce pokračovat a ústup není na programu dne. Přitom právě kapitulace ruské armády se jeví jako další možný scénář vývoje na Ukrajině.
Nejčernější scénář
A nejde o nic nereálného. Pokud se bude Kyjevu nadále dařit v protiofenzivě, tak se mohou ruské síly dostat pod tlak, který nebudou moci unést. Ve prospěch Ukrajinců hraje i fakt, že jsou neustále vyzbrojováni Západem, zatímco Rusku dochází zbraně. Kvůli sankcím si navíc nemůže ani pokročilé technologie koupit. To všechno tak nakonec může vést k tomu, že Rusko válku na Ukrajině prohraje a bude se muset z území sousední země stáhnout. Než k něčemu takovému ale dojde, zřejmě uplyne ještě mnoho času.
Rusové stále ovládají velkou část Donbasu. Varianta stáhnutí ruských sil je tak zatím v nejbližších dnech nepravděpodobná. Naopak ve hře je stále ten nejhorší scénář. V případě, že se Moskvě nebude ve válce na Ukrajině dařit, může Putin sáhnout po jaderných zbraních, což by nezůstalo bez odezvy Západu. Reakce západních zemí by ale zřejmě byla tím zlomem bodu, který by vyvolal třetí světovou válku. Jak Události247 informovaly, podle odborníků v případě jaderného konfliktu mezi USA a Ruskem zemře v důsledku hladomoru 75 procent populace.