Někteří dodavatelé energií velmi nepříjemně překvapili své zákazníky. Oznámili jim, že od října přechází na spotové ceny.
V aktuálních měsících mnoho lidí očekává s napětím dopis od dodavatelů energií. Letos nevznikají obavy jen z vyúčtování za předchozí období a z případných nedoplatků, ale především z nových rozpisů záloh. U některých se naplnily ty nejčernější scénáře. Jak Události247 informovaly, společnost Nano Green od 1. října 2022 přechází na spotové ceny. Pro zákazníky to znamená, že budou za elektřinu platit podle aktuálních cen na burze. A ty jsou velmi proměnlivé a také velmi vysoké.
Rozpor se zákonem
S oznámením dostali zákazníci od Nano Green také předpokládaný rozpis měsíčních plateb v následujících šesti měsících a nestačili se divit. Milan Starec na sociální síti Twitter sdílel svou zkušenost a zároveň vyzval vládu, aby ve věci začala bezodkladně konat. Podle rozpisu od Nano Green zaplatí Starec během půl roku za elektřinu více než 250 tisíc korun. Jak ve svém tweetu zákazník upozorňuje, nepoužívá přitom elektrický kotel, ale tepelné čerpadlo.
Starec uzavíral s Nano Green smlouvu v listopadu loňského roku s tím, že měsíční zálohy budou činit 5 tisíc korun. Nejde o ojedinělý případ. Na snahy některých dodavatelů vyvázat se z vlastních závazků, tedy dodávat energie za smluvené ceny, upozorňuje také Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle něj jednostranné oznámení, že zákazník přechází z běžných ceníkových či fixovaných produktů na tzv. spotové ceny může být v rozporu se zákonem.
Zastropování cen v praxi
„Vše je otázkou původní smlouvy, zda takto výraznou změnu dodavateli výslovně umožňuje. Tady už totiž nejde jen o možnou jednostrannou změnu, kterou připouští zákon a upravuje náležitosti oznámení. Zjednodušeně by se dalo říct, že dodavatel nabízí smlouvu úplně novou, a to nemůže udělat jen tak. Se spotřebitelem se musí dohodnout a získat jeho souhlas. V opačném případě půjde o změnu neúčinnou,“ vysvětluje členka Rady ERÚ Markéta Zemanová.
Zákazníci tak nemusí s přechodem na spotové ceny, které odráží aktuální situaci na burze, souhlasit. Některé domácnosti sice spoléhají, že se z vysokých záloh vymaní díky zastropování cen energií, ani to ale není nejlepší řešení. Zastropování neznamená, že by dodavatel elektřiny částku nedostal zaplacenu. I spotová cena bude nakonec uhrazena. A to státem, tedy z peněz daňových poplatníků.