S Putinem přestává souhlasit jeho nejbližší okolí. Jeho sesazení začíná být jenom otázkou času

Ruský prezident Vladimir Putin způsobil vyhlášením částečné mobilizace zesílení hlasů proti své osobě. Veřejně vystupují proti šéfovi Kremlu i lidé z jeho okolí.

i Zdroj fotografie: S vědomím Kevina Rothrocka / Twitter
                   

Když Rusko v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrovy Krym, většina Rusů tomu tleskala. I proto zřejmě ruský prezident Vladimir Putin nabyl dojmu, že může jít dál. V únoru letošního roku tak zahájil v sousední zemi speciální vojenskou operaci, jak válku nazývá. Ruskému obyvatelstvu se snaží tímto označením vnutit pocit nutnosti Ukrajinu demilitarizovat a denacifikovat. Ne všichni ale měli už na začátku pro Putinovo válečné tažení pochopení.

Mobilizace způsobila chaos

Jak informovaly HN, rozhodnutí ruského prezidenta rozpoutat válku na Ukrajině kritizovali už v březnu někteří poslanci ruského parlamentu, oligarchové a také umělci a vědci, kteří sepisovali petice. Velká část Rusů ale nedělala nic, protože měla zřejmě pocit, že se jich to netýká. To se ale minulý týden změnilo. Šéf Kremlu oznámil částečnou mobilizaci, která se má dotknout 300 tisíc lidí s bojovou zkušeností. V některých ruských oblastech náboroví důstojníci ale povolávají všechny muže bez ohledu na věk či zdravotní stav, doplňují noviny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin

Někteří Rusové proto v obavách prchají ze země. „Jedna věc je nadšeně podporovat válku z obýváku a druhá věc je sám narukovat do zákopu. Rusům se mobilizace nelíbí. Na internetu se objevilo video z nějaké náborové kanceláře, kde povolanec zastřelil rekrutačního důstojníka. Údajně z Ruska od vyhlášení mobilizace uprchlo více než čtvrt milionu lidí,“ uvedl pro web iDnes vojenský analytik Lukáš Visingr. Podle něj způsobila mobilizace negativní reakce i dosud umírněných politiků a odborníků.

Jaderné zbraně jako Putinův konec

Vyjádřili se také dva vysoce postavení zákonodárci, kteří patří mezi blízké spojence Putina, píše web ČT24. Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková pokládá za naprosto nepřijatelné především informace o povolání mužů, kteří nejsou způsobilí k odvodu. Kritiku vyslovil také předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. „Pokud se stane chyba, je nezbytné ji napravit,“ cituje z jeho vyjádření na sociální síti Telegram web ČT24. Podle něj budou úřady na odvolání lidí reagovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin

Ani nápravou stávajícího chaosu kolem mobilizace ale nemusí kritické hlasy utichnout. Někteří politici požadují kvůli neúspěšné invazi na Ukrajinu Putinovu rezignaci, jak Události247 informovaly zde. Situaci šéf Kremlu nezmění, ani pokud sáhne po těch nejsilnějších zbraních. V případě pokusu použít jaderné zbraně hrozí podle experta Petera Duncana ruskému prezidentovi smrt. Zabít ho mají jeho vlastní generálové, jak píše web CNN Prima News.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články