Putin ztrácí: Jeho velký spojenec se k němu obrátil zády. Má totiž dost vlastních problémů

Vyhlášení částečné mobilizace a hrozby jaderným útokem ze strany Ruska donutily reagovat i spojence. Ukazuje se, že ti největší Putina opouštějí.

i Zdroj fotografie: Russian Presidential Press and Information Office, CC BY
                   

V čínských médiích, které důsledně kontroluje tamní režim, se objevují varování Ruska před použitím jaderných zbraní, informuje web iDnes. Je tak zřejmé, že slova ruského prezidenta Vladimira Putina o Nagasaki a Hirošimě jako precedentu pobouřila i jeho dosavadní spojence. Čínští novináři ve velkém varují, že použití jaderných zbraní ohrozí světový mír. Navíc poukazují na to, že takový postup je v rozporu se Smlouvou o nešíření jaderných zbraní, kterou Rusko i Čína v minulosti podepsaly.

Jaderné zbraně pro Ukrajinu

Vojenský analytik ve státní televizi Phoenig TV Čou Ming připomněl, že Ukrajina se vlastních jaderných zbraní zbavila v roce 2001 výměnou za bezpečnostní záruky jaderných mocností, píše dále server iDnes. Podle něj tak při rozhodnutí šéfa Kremlu použít v sousední zemi jaderné zbraně bude mít NATO důvod k útoku na Rusko. Někteří Číňané se v komentářích na internetu nebojí ani odvážných návrhů. Podle jednoho z nich by měl Západ dodat Kyjevu jaderné zbraně, aby Moskvu od jejich použití odradil.

iRusko má v zásobě 4 447 jaderných hlavic

Jak připomíná web iDnes, Peking se dlouhodobě snaží vystupovat proti jaderným zbraním. V pondělí, při příležitosti mezinárodního dne za odstranění jaderných zbraní, čínští představitelé znovu vyzvali USA a Rusko k redukci jaderného arzenálu. Pro takovou reakci vůči Moskvě může mít Peking ještě další důvody. Čína se potýká s ekonomickými problémy. Vliv na to má i čínská politika nulové tolerance covidu-19, připomíná web Seznam Zprávy. Země je při výskytu i jen pár případů pozitivních osob schopna vyhlásit drastické lockdowny.

Peking jako usmiřovatel

Nedá se navíc předpokládat, že by vedení země v tomto směru chtělo něco změnit, přestože se to Číňanům velmi nelíbí. „V listopadu bude 20. sjezd Komunistické strany Číny, kde bude Si Ťin-pching potřebovat pojistit své třetí volební období. Nic nezabrání tomu, aby byl potvrzen jako prezident Číny,“ cituje web Seznam Zprávy Steva Tsanga, šéfa Čínského institutu z orientálního institutu University of London. Ani to ale nemusí být pro Putina dobrá zpráva. Peking se naopak může stát stranou, která se bude snažit Moskvu s Kyjevem usmířit.

iZdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Putin začíná být čím dál více závislý na Si Ťin-pchingovi

Jak připomíná web iDnes, z americké administrativy nedávno unikly informace, že se Washington snaží Čínu přesvědčit, aby ruskému prezidentovi domluvila. Tuto moc má Čína díky tomu, že Rusko na ní začíná být stále více závislé, a to vzhledem k odporu Západu. Přesto nemá Putin nic jistého, protože Peking dosud nepodepsal žádnou novou smlouvu o spolupráci. Čína tak může dojít velmi rychle k závěru, že než stát na straně Ruska, které ohrožuje světový mír, bude výhodnější přiklonit se k Západu, který je do budoucna lukrativnější.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články