Doživotí za neposlušnost: Putin nově zařídil, že jediné slovo bude stát Rusy svobodu

Ruský prezident Vladimir Putin od začátku války na Ukrajině přijal několik zákonů, které míří na ty, jež jeho režim kritizují. Ve svém snažení neustává.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Šéf Kremlu nově podepsal zákony, které zpřísňují tresty udělované za vlastizradu, sabotáž či terorismus, informuje web Plus Jeden Deň. Dolní komora ruského parlamentu, Státní duma, například schválila, že za trestný čin vlastizrady nově hrozí až doživotí. Režim si tím může pojistit, že jakýkoli kritici zůstanou ve vězení navždy. Web Plus Jeden Deň připomíná, že za vlastizradu byl naposledy odsouzen na 25 let vězení kritik ruského prezidenta Vladimir Kara-Murza. Pokud by byl souzen za nových podmínek, mohl by dostat doživotí.

Zvýšily se i sazby za jiné trestné činy

Za sabotáž je například možné dostat až 20 let odnětí svobody. Za tento čin přitom mohou být v Rusku souzeni třeba odpůrci války na Ukrajině, kteří podpálili budovy patřící armádě či poškodili železniční tratě, aby tím zabránili přepravě výzbroje, popisuje web Plus Jeden Deň. Zvýšil se také trest za tzv. mezinárodní terorismus, u kterého nově hrozí 12 let vězení místo dosavadních 10. Doživotí tak bude nově hrozit za různé druhy neposlušnosti, které si lidé k režimu dovolí a jediné slovo tak může stát Rusy svobodu.

Navíc se nezvýšila jen maximální sazba, ale i minimální. Ta stoupla u činu označovaného jako mezinárodní terorismus z 5 na 7 let. Ruský prezident posvětil také další možná stíhání. „Kromě toho zákon zavádí do trestního zákoníku odpovědnost za pomoc při výkonu rozhodnutí mezinárodních organizací, jichž Rusko není účastníkem, nebo cizích státních orgánů. Takovou organizací může být například Mezinárodní trestní soud,“ cituje web iRozhlas ze zprávy mezinárodní agentury Interfax.

Trest za pomoc mezinárodním organizacím není malý

Nově za tento čin bude v Rusku hrozit až 5 let vězení, případně pokuta až milion rublů (přes 267 tisíc korun). Vztahovat se takový trest může třeba na situaci, kdy někdo bude napomáhat například Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu, který Moskva neuznává. Tato instituce přitom v březnu vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nesouhlas s Kremlem občas lidé vysloví při protestech a následně čelí policejní brutalitě

V kontextu nových trestů není divu, že velká část Rusů se bojí říct na veřejnosti svůj názor. Potvrdil to také Roman žijící v Moskvě, o kterém Události247 psaly v pátek. Podle něj se málokdo odhodlá promluvit otevřeně. Rusové někdy žijí v paranoidní představě, že jsou sledováni na pracovišti i ve škole. Často to také může být pravda, protože režim se dlouhodobě snaží nepohodlné lidi umlčovat.

Rusové navíc pod hrozbou trestního stíhání nesmí v souvislosti s děním na Ukrajině používat slova jako válka, invaze či útok. „Je dobré být v Rusku apolitický, protože je to pro vás méně stresující. Můžete skončit ve vězení, pokud si myslíte opak,“ uvedl Roman pro web Express.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články