Dodavatelé energií obírají lidi o nemalé sumy peněz. Kolik vlastně prodejci elektřiny na Češích vydělávají?

Letošní rok je považován za kritický. Vysoká inflace představuje zátěž pro domácnosti i státy. Dodavatelé energií si ale mnou ruce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Problémy mnoha společností i domácností začaly už s koronavirovou pandemií, která způsobila celosvětovou paniku. Nefungovaly dodavatelské řetězce, lockdowny pozastavily výrobu, mnoho lidí přišlo o práci. Válka na Ukrajině pak krizi ještě více prohloubila a konec potíží je zatím v nedohlednu. Ceny energií a potravin mají růst i v dalších měsících. Někteří dokonce upozorňují, že je to všechno jen začátek. Přesto existuje segment, který je i v takové situaci v klidu a dokonce ze situace těší.

Ceny pro spotřebitele dál rostou

Příjmy v této době rostou hlavně energetickým společnostem. Například skupina Nano Energies loni zdvojnásobila své tržby na 2,9 miliardy korun, jak informoval Ekonomický deník. Dá se předpokládat, že v letošním roce na tom bude skupina Nano Energies ještě lépe. Jak Události247 informovaly, skupina Nano Green, která pod skupinu patří, výrazně navýšila svým klientům zálohy na energie. Některým dokonce více než desetinásobně, když došlo k navýšení z pěti tisíc korun až na 60 tisíc měsíčně.

Důvodem je skutečnost, že energická společnost přešla na spotové ceny a účtuje tak zákazníkům ceny podle aktuální situace na burze. Tato částka přitom neodpovídá tomu, za jakou cenu většina dodavatelů energie nakupuje. Jak Události247 psaly zde, domácnostem ve většině případů proudí energie, kterou prodejci nakoupili v minulosti za mnohem nižší cenu, a proto se jim daří stále vydělávat. Zároveň je nutné připomenout, že výpočet konečné ceny za elektrickou energii není zrovna jednoduchý.

Dodavatelé energií mají důvod k radosti

Cena elektřiny se skládá z regulované a neregulované části. Ta neregulovaná ovlivňuje konečnou částku maximálně z 45 procent. Složená je z platby za silovou elektřinu a poplatku za služby dodavatele. Regulovanou část tvoří další poplatky stanovené státem prostřednictvím Energetického regulačního úřadu. Je tak zřejmé, že sledování ceny elektřiny na burze není až tak důležité. Společnosti toho ale zneužívají. Přestože mají nakoupeny zásoby elektřiny za výhodné ceny, na základě aktuální situace ceny výrazně zvyšují, tím tak navyšují své výdělky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Někteří dodavatelé energií ruší lidem fixace. Vyšší ceny má prý doplatit stát

Bez dlouhodobé fixace se takovému přístupu nemají domácnosti možnost bránit. Není tak nijak překvapující, že energetická skupina ČEZ měla za 1. pololetí 2022 čistý zisk ve výši 33,6 miliardy Kč, meziročně o 32 miliard Kč více, píše web Finance. Že se mají energetické společnosti i v krizi velmi dobře, zatímco jejich zákazníci strádají, potvrzuje také žebříček českých společností s nejvyšším obratem za loňský rok, který zveřejnil web Kupní síla. V první desítce je možné najít rovnou pět energetických společností.

Jsou podle vás zisky prodejců energií adekvátní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články