V Česku se sice opičí neštovice zatím nešíří nekontrolovaně, přesto ale mají lidé být podle odborníků velmi ostražití. Vyrážka nemusí být pozorovatelná.
Opičí neštovice nejsou novou nemocí jako je tomu v případě covidu-19, ale až do letošního roku se vyskytovaly převážně jen v Africe. Od května zaznamenávají případy nákazy státy po celé Evropě, nevyjímaje Česko, kde se potvrdily desítky případů. Není se tak čemu divit, že v létě Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila epidemii opičích neštovic za celosvětovou zdravotní krizi v oblasti veřejného zdraví, jak informoval web Deník.
Nákaza u dítěte se nepotvrdila
Přestože to zpočátku vypadalo, že se nemoc šíří především mezi muži majících sex s muži, objevilo se také mnoho případů u žen i dětí. Podezření na nákazu bylo v Česku u pětiletého dítěte z Prahy. Testy ale nakonec nemoc u dítěte neprokázaly, jak informoval server iDnes. Hygienici přesto provedli preventivní opatření, protože obavy měla především mateřská škola, kde dítě dochází. Jak připomínají odborníci, výskyt opičích neštovic u dítěte je většinou rarita, a tak není důvod k velkým obavám při výskytu vyrážky.
Přesto by hlavně dospělí lidé měli být velmi ostražití, protože k přenosu může dojít dotekem, slinami či z kontaminované sklenice, jak pro web Novinky uvedl primář infekčního oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze Milan Zlámal. Upozorňuje především na to, že někteří nakažení si nemusí nákazy všimnout. „Opičí neštovice se projevují vyrážkou, ale ta může být rozmanitá. U někoho jsme pozorovali dva tři pupínky, jiný měl zase příznaky angíny: horečku, bolest krku a zduřelé uzliny,“ uvedl pro Novinky.
Hrozí zmutování
Vyrážka ale nemusí být tím zásadním znamením o nákaze. Lidé v Česku tak mohou být nakažení, aniž by o tom věděli. Opičí neštovice přitom dokáží být velmi nebezpečné. Česko už zaznamenalo také první případ úmrtí nakaženého, i když pacient měl řadu dalších nemocí, které zřejmě byly příčinou smrti. Komplikaci ale může onemocnění představovat hlavně u lidí, kteří mají oslabenou imunitu. V případě masivnějšího šíření může mít nemoc na svědomí mnoho lidských životů.
Odborníci se ale obávají ještě další hrozby. Opičí neštovice se mohou začít šířit mezi zvířaty. K tomu přitom může dojít velmi jednoduše. „Bohužel i to, že nakažený vyhodí na ulici například ohryzek a následně ho zkonzumuje nějaký hlodavec, například myš nebo potkan, by mohlo mít následky,“ uvedla pro web Deník epidemioložka Státního zdravotnického ústavu Kateřina Fabiánová. Kvůli šíření mezi zvířaty přitom může dojít k mutaci a následnému ohrožení populace.