Virolog Bouřa: Omikronu se nikdo nevyhne, na podzim nám navíc hrozí horší varianta. Jak často se podle něj musíme očkovat?

Křivka epidemie v Česku po několikadenním poklesu začala znovu růst. Vrchol vlny omikronu by měl přijít na přelomu ledna a února. Kvůli covidu-19 zemřelo už 36 765 Čechů.

i Zdroj fotografie: Globe Media/Reuters
                   

Epidemie koronaviru v Česku poslední dny znovu roste. Nakažlivější variantu omikron zjistil Státní zdravotní ústav u více než poloviny nově infikovaných. Podle strukturního virologa Evžena Bouřy z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR se omikronu nikdo nevyhne. Právě začínající vlna epidemie skončí v únoru a na podzim se omikron zřejmě znovu vrátí, protože imunita proti této variantě dlouho nevydrží.  Zásadním nástrojem v boji s koronavirem jsou vakcíny, domnívá se virolog.

Očkování je lepší, než prodělání nemoci

Pro imunitní systém je lepší, když se lidé nechají proti koronaviru očkovat, než když nemoc prodělají. „Je třeba říct, že omikronu se nikdo z nás nevyhne. Každý ten virus potká, je lepší se s ním setkat očkovaný než neočkovaný,“ cituje Bouřu iDnes. Obávám se, že to bude jako s každou další vlnou. Budeme kopírovat vývoj jiných zemí, kde virus přišel dříve. V případě omikronu je to třeba Dánsko, Velká Británie,“ dodal. Podle Světové zdravotnické organizace se vlna nákaz omikronem šíří od západu na východ.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Covid křivka

V Česku po zmírnění znovu začala křivka nákaz stoupat. „Vrchol bych čekal na přelomu ledna a února. Konec vlny pak ke konci února,“ uvedl virolog. Další vlna by měla přijít až na podzim. „Nákaza koronavirem skončí pro tuhle zimu, v létě nebude a na podzim se pravděpodobně vrátí,“ prohlásil Bouřa. Zda to bude varianta omikron, není jisté. „Možná se jenom vrátí omikron, protože imunita, kterou získáme, pravděpodobně vydrží méně než rok, takže příští zimu budeme zase připraveni se znovu nakazit,“ vysvětlil Bouřa.

Vakcína před každou zimou

Podle Bouřy bude zřejmě potřeba nechat se proti koronaviru očkovat před každou zimou jednou nebo dvěma dávkami. Podobně jako je to u chřipky, která se také každý rok mění, dodal. Vakcinace je hlavní zbraní v boji s covidem-19. „Očkovaní proti covidu chrání před nemocí. Firma Pfizer připravuje vakcínu specifickou na omikron, která bude daleko účinnější. K dispozici má být v březnu. Pracuje na ní i druhá z firem, jejichž vakcíny jsou nejpoužívanějšími i v Česku, Moderna. Ta by měla být na podzim.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování proti koronaviru

Stávající vakcíny totiž nestačí. Imunitu získanou očkováním dokáže tato nakažlivější varianta díky vysokému počtu mutací obejít. Proti omikronu chrání až třetí dávka. V Česku má podle údajů ministerstva zdravotnictví ukončené očkování proti koronaviru téměř 63 procent populace. Třetí posilující dávku mají více než tři miliony lidí. Imunita, kterou lidský organismus získá z vakcinace, se podle odborníků vůči omikronu po dvou dávkách snižuje na 35 procent a po třetí dávce se zvýší na 75 procent. Kvůli covidu-19 zemřelo v Česku 36 765 lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články